برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

گربه‌ی شرودینگر چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بابک
هوش مصنوعی

گربه‌ی شرودینگر، مثالی از یک آزمایش ذهنی است که برای توصیف یک وضعیت مرتبط با مکانیک کوانتوم مطرح می‌شود. از آنجایی که ایده‌ی این آزمایش ذهنی و موضوع مربوط به آن از اروین شرودینگر می‌آید، نامش را هم «گربه‌ی شرودینگر» گذاشته‌اند.

آزمایش ذهنی گربه‌ی شرودینگر:

نقل‌قول از ویکی فارسی

فرض کنید گربه‌ای۳۶ در جعبه‌ای دربسته زندانی۳۱ است. در این جعبه یک شیشه گاز۳۶ سیانور۳۶، یک چکش۳۶، یک حسگر۳۲ پرتوزا۲۹ و یک منبع پرتوزا نیز وجود دارد. ذرات پرتوزا به صورت نامنظم تابش می‌کنند و به همین دلیل برای آن‌ها نیمه عمر۴۰ در نظر می‌گیرند. حال فرض کنید حسگر و چکش طوری تنظیم شده باشند که در صورت تابش موج پرتوزا بین ساعت ۱۲ و ۱۲:۰۱، چکش شیشه حاوی گاز را شکسته و گربه بمیرد. اگر در ساعت ۱۲:۰۱ در جعبه را باز کنید چه خواهید دید؟ اگر از طریق فرمول نیمه عمر منبع، احتمال۳۶ تابش بین ساعت ۱۲ و ۱۲:۰۱ را ۵۰٪ پیش‌بینی کنید. گربه داخل جعبه در هنگام برداشتن درب جعبه ۵۰٪ مرده‌است و ۵۰٪ زنده است. اما وقتی درب جعبه را برمی‌دارید خواهید دید که گربه یا مرده یا زنده‌است. نمی‌توان گفت ۵۰٪ سلولهای۳۵ بدن گربه مرده‌اند و ۵۰٪ آن‌ها زنده‌اند. در فاصله یک لحظه، احتمال به یقین تبدیل خواهد شد. این امر کاملاً متضاد با مکانیک کوانتومی۲۶ می‌باشد. همان‌طور که گفتیم هیچگاه نمی‌توان موقعیت یک سیستم را به دقت اندازه‌گیری نمود. اما در این مثال کاملاً این امر ممکن شده‌است.

تفسیرهای متفاوتی از این آزمون وجود دارد اما خود این آزمون ذهنی برای توصیف وضعیت «superposition» کاربرد دارد. وضعیتی که یک اوبژه می‌تواند تواما حالاتی گوناگون (متضاد؟) را در اختیار داشته باشد. مثال‌های دیگر مشابه این آزمون، موضوع پرتاب سکه است. اگر سکه‌ای را پرتاب کنید، یا شیر خواهد بود یا خط. اما تا زمانی که آن را مشاهده (اندازه‌گیری) نکنید، می‌توانید (به عنوان یک سوژه) سکه را در وضعیت شیر-خط در نظر بگیرید.

این مفهومی خیالی نیست و با مفاهیم دیگری از فیزیک کوانتم مثل «درهم‌تنیدگی» ارتباطاتی دارد. همچنین در تئوری اطلاعات کوانتومی نقشی اساسی دارد.