برو به محتوای اصلی
امید اعظمی
پایشگر رسانه
سال گذشته پرسیده شده

سرویس‌های بهداشتی در هواپیما چطور کار می‌کنند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

نیما فیروزآبادی
مهماندار هواپیما

توالت‌های فرنگی در خانه‌ها از کاسه‌ای پر از آب در مکانیزم‌شان استفاده میکنند. وقتی دکمه‌ی فلاش را میزنید سیفون به کار میافتد و آب ذخیره شده در تانک آب وارد کاسه‌ی توالت شده و بعد هم نیروی گرانش آب داخل کاسه توالت را به سیستم فاضلاب میکشاند. 

مشکل این سیستم در هواپیماها (یا قطار، اتوبوس، قایق و غیره) این است که حرکت پرشتاب وسیله‌ی نقلیه باعث میشود که نتوان از یک تانک و کاسه‌ی پر از آب در سیستم توالت استفاده کرد، چون هر بار که یک تغییر کوچک در سرعت و شتاب وسیله‌ی نقلیه به وجود بیاید، آب به بیرون خواهد پاشید و...

پس از آنجایی که هیچ تانک آبی در توالت هواپیما نمیتوان قرار داد، نمیتوان از سیستم توالت‌های معمولی در هواپیما استفاده کرد. 

توالت‌های هواپیما از یک سیستم مکش (vacuum) به جای سیفون منفعل استفاده می‌کنند و به همین دلیل آن‌ها را توالت‌های مکشی می‌نامند. در توالت هواپیما هنگامی که دکمه‌ی فلاش را میزنید، یک دریچه یکطرفه به سمت فاضلاب باز می‌شود و مکش هم محتویات کاسه توالت را به سمت مخزن فاضلاب می‌کشاند. از آنجا که سیستم مکش تمام کارها را انجام می‌دهد، برای تمیز کردن کاسه توالت آب بسیار کمی (یا مایع ضد عفونی آبی که در هواپیما استفاده می‌شود) وارد کاسه توالت شده و با سیستم مکش وارد مخزن فاضلاب میشود. اکثر سیستم‌های مکشی تنها با نصف گالن (2 لیتر) مایع یا کمتر، در مقایسه با توالت‌های قدیمی با 5 گالن (19 لیتر)، یکبار فلاش را انجام میدهند و در مصرف آب صرفه‌جویی میکند. 

ناشناس

فاضلاب‌ها با مکش قوی به تانکی که درون هواپیما تعبیه شده است منتقل می‏‌شوند. درون این محفظه مواد گندزدا وجود دارد تا از انتشار بوی بد جلوگیری کند. پس از فرود آمدن هواپیما آنچه در تانک‌ها ذخیره شده است توسط ماشین‌های مخصوصی تخلیه می‏‌شود.

این مطلب توضیحات بیشتری در مورد نحوه کار سرویس‌های بهداشتی هواپیما۱۸ به همراه فیلم وجود دارد.

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۵۱ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار