برو به محتوای اصلی

اگر استارتاپی که هنوز هیچ درآمدی نداره ولی ۳۰۰ هزار کاربر داره و دنبال دریافت پول از اولین سرمایه‌گذاره، سرمایه‌گذاری را قانع کنه که ۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کنه، اون استارتاپ چند درصد شرکت رو باید به اون سرمایه‌گذار بده؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ناصر غانم‌زاده ، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اُپاتان

با توجه به اطلاعاتی که دادید، فرض می‌کنم که مدل کسب‌وکار شما از نوعی است که استارتاپ نخست باید کاربر جذب کند و سپس به کسب درآمد خواهد پرداخت.

حالا بستگی دارد که در ایران هستید یا اروپا، اگر در اروپا هستید، ۵۰ هزار یورو عدد خیلی کمی است؛ پس اکیدا پیشنهاد می‌کنم که دنبال واگذاری درصد در این دور نباشید چراکه مستلزم ارزش‌گذاری است که برای این مبلغ و در این مقطع پیشنهاد نمی‌کنم.

پیشنهاد من، به ویژه با توجه به کم بودم میزان سرمایه‌ی لازم، این است که سرمایه را به صورت «وام قابل تبدیل به سهام» (Convertible Loan)  (با همه‌ی خوبی‌ها و بدی‌هایی که دارد) جذب نمایید.

۲۱
امین دلشاد ، هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

۳۰۰ هزار کاربر عدد بالاییه برای هر سرویسی. با توجه به اینکه شما عدد جذب سرمایه‌تون رو به یورو ذکر کردید فرض می‌کنم که کاربران شما بین‌المللی هستند و شما دنبال سرمایه‌گذار خارجی هستید. توی سیلیکون‌ولی حساب سرانگشتی استارتاپ‌هایی که بیزنس مدل مشخصی ندارند ۵ دلار برای هر کاربره. یعنی بیزنس شما ۱ و نیم میلیون دلار می‌ارزه. حالا اگر ۵۰ هزار یورو رو معادل ۶۰ هزار دلار بدونیم می‌شه ۴٪‌ استارتاپ شما.
اگر کاربران شما از سراسر دنیا باشند ارزششون کمتر از ۵ دلار خواهد بود (شاید طرفای ۳ دلار)،‌ ولی در کل استارتاپ با این همه کاربر دنبال جذب سرمایه ۵۰ هزار یویویی نمی‌ره (بالاتر از اینهاست رقم‌ها ونچر برای ۳۰۰ هزار کاربر).

۹

سوالات مرتبط

آمار سوال

۱۶۲ نمایش
۱ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار