برو به محتوای اصلی
بابک
هوش مصنوعی
۲ سال پیش پرسیده شده

حیات از کجا و چگونه آغاز شد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بابک
هوش مصنوعی

فرضیات مختلفی درباره‌ی چگونگی آغاز حیات وجود دارد. بعضی توضیحاتی غیرقابل سنجش و آزمون ارائه می‌دهند که در این پاسخ به آنها نمی‌پردازم.

- شاید حیات در فضا یا سیاره‌ای دیگر (مثل مریخ) شکل گرفته باشد و بعدا توسط شهاب‌سنگ‌ها به زمین منتقل شده باشد.

- احتمالا حیات روی زمین شکل گرفته است.

انتقال حیات به زمین

بررسی داده‌های حاصل از طیف‌سنجی مواد موجود در لبه‌های کهکشان‌مان نشان از وجود مواد لازم برای ساخت اسیدهای آمینه دارد. ممکن است آنچه شیمی آلی یا بلوک‌های سازنده‌ی آن می‌شناسیم به وفور در فضا موجود باشد. اگر این فرض را بپذیریم احتمال اینکه حیات جایی جز زمین آغاز شده باشد هم می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. برخی دانشمندان با توجه به سابقه‌ی بسیار باستانی که از حیات روی زمین دیده شده (بیش از ۴ و ۱دهم میلیارد سال)، عقیده دارند که حیات فرصت کافی نداشته تا روی زمین شکل گیرد. چراکه اصلا زمین آمادگی پرورشش را نداشته. برخی گمانه‌زنی می‌کنند که شاید حیات روی مریخ که شرایط مناسب‌تری داشت شکل گرفته باشد و با کروری از شهاب‌سنگ‌های مریخی که هر ساله به زمین اصابت می‌کنند، به زمین آمده و اینجا شکوفا شده باشد.

اما هنوز هیچ شاهدی از وجود حیات یا آثاری از حیات منقرض شده (حتی در ابعاد میکروبی) روی مریخ یافت نشده تا گواهی بر این دیدگاه باشد. از طرفی شبیه‌سازی‌های کامپیوتری و آزمایشگاهی به همراه مشاهدات پیرامون دودکش‌های آتشفشانی کف اقیانوس بسیاری را قانع کرده که حیات همین‌جا، روی زمین شکل گرفته است.

زمین، مادر حیات

این دیدگاه در دهه‌ی اخیر بین زیست‌شناسان بیشترین طرفدار را داشته. کشف دودکش‌های عظیم آتشفشانی کف اقیانوس اتفاقی مهم در داستان جستجوی آغاز حیات بود. این دهانه‌ها با پمپاژ آب گرم و مواد معدنی بسیار از درون زمین به اقیانوس، محدوده‌ای با شیمی بسیار غنی و اختلاف دمایی (انرژی) ایجاد می‌کنند. اگر حیات را مجموعه‌ای مادی بدانیم که با مصرف انرژی (به صورت دریافت غذا و تبدیلش به بسته‌های شیمیایی و بعد آزاد کردن انرژی آن در فرآیندی شیمیایی) بقای خود را حفظ می‌کند و همچنین تولید‌مثل انجام می‌دهد، این دودکش‌ها محل بسیار مناسبی برای شکل‌گیری چنین ساختارهای مادی‌ای هستند.

ایده‌های گوناگونی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری حیات حول این دودکش‌ها وجود دارد. یکی از جذاب‌ترینشان مجموعه‌ی مولکول‌هایی است که در همکاری با هم به بقای یک اکوسیستم شیمایی بین خود کمک می‌کنند. این مجموعه بر اثر تاثیر انتخاب طبیعی، در حفظ ساختار خود به مرور تواناتر می‌شود. از جایی به بعد باید گفت با اولین تک‌یاخته‌ها طرف هستیم. مجموعه‌ای پیچیده از مولکول‌های مختلف که در یک غشای محافظ با هم به بقا ادامه می‌دهند!

با این توصیف باید زمین را مادر حیات دانست. به نظر می‌رسد حیات بیش از ۴ و یک دهم میلیارد سال پیش جایی روی زمین در کف اقیانوسی آغاز شد و بعدتر با تغییرات آهسته و پیوسته شکوفا شد و چهره‌ی سیاره را دگرگون کرد.