برو به محتوای اصلی

با توجه به این موضوع که اگر روزی هوش مصنوعی به «آگاهی» برسه احتمال انقراض نوع بشر خیلی زیاده، چرا آدم‌ها تلاش می‌کنن به این موضوع دست پیدا کنن؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی غنیمی‌فرد ، دانشجوی دکتری زبان‌شناسی رایانشی

اکثریت قالب محققین و فعال در زمینه‌ی هوش مصنوعی قویاً معتقد هستند که برد تحقیقات هوش مصنوعی که امروزه ما تلاش برای بدست آوردن آن می‌کنیم به هیچ وجه شامل شرایطی نیست که بتوان آن را در سناریوهای منقرض کننده نوع بشر بخاطر خودآگاهی روبات تصور کرد! بلکه این تحقیقات بسیار متفاوت و دور از این تخیلات است.
تنها در زمینه‌ی تاثیرات این فناوری‌ها در اقتصاد و پیامدهای اجتماعی آن دو گروه وجود دارد که آن هم موضوعی مورد اختلاف است.

به طور کلی امروزه بسیاری از پیشگویی‌های روزنامه‌نگارانه درباره‌ی آینده‌ی هوش مصنوعی شامل ادعاهایی میشود که نباید آن را علمی دانست. به طور مثال رودنی بروکس در مقاله‌ای به بررسی ۷ مورد اشتباه عمومی در اینباره می‌پردازد: لینک۶۱.

۱۶
محمود اسکندری ، توسعه دهنده‌ی وب

ببینید به طور کلی، اگر هوش مصنوعی به آگاهی برسه و چون ماشین هست و مثل انسان کند نیست و میتونه به شدت کار کنه (مثلا اگر انیشتن رویین تن بود و هزاران سال میتونست دانش ذخیره کنه و نمیمرد چی میشد؟) در نتیجه تمام ابعاد هستی میتونه تحت اختیارش قرار بگیره چون این هوش در لحظه میتونه کل علوم جهان رو دانلود بکنه و با یادگیری اون به طرز فزاینده‌ای با یک نمودار زمان-رشد به صورت عمودی مواجه میشیم. یعنی ساخت هوش مصنوعی آگاه میشه ساخت خدا! انسان پر از بی نظمی و اغتشاش هستش و نمیتونه چنین چیز منسجم و دقیقی رو مثل خدا بسازه.

 در یک برش زمانی میشه گفت که این هوش خودش رو میتونه به تکامل برسونه و ساخت چنین چیزی مثل این میمونه که خدا یه موجود قویتر و سریعتر و باهوش‌تر از خودش رو تونسته باشه خلق کنه و متناقضه میشه این معادله!

در نتیجه هوش مصنوعی در نهایت همان نسبتی که انسان به خدا داره رو با انسان داره. 

یک نکته دیگه اینه که هوش مصنوعی با اون سطح هنوز ساخته نشده و ما نمیدونیم میتونه مارو خوشبخت کنه یا نابود بکنه و این با گذر زمان مشخص میشه.

چرا دنبال هوش مصنوعی هستیم؟

  •  مثل این هستش که انسان به دنبال اینه که فرزندی باهوش و قوی داشته باشه که در نهایت هرچقدر هم از خودش باهوش‌تر و قویتر باشه ولی بطور کلی انسان محسوب خواهد شد.
  • هوش مصنوعی میتونه منجر به ساخت ربات‌هایی با هوش‌تر از ربات‌های فعلی باشه برای کاوش در سراسر کهکشان بدون محدودیت‌های انسانی.
  • رقابت قدرت‌های بین‌المللی برای دستیابی به هوش مصنوعی برای افزایش قدرت و تسلط خود بر دنیا.
  •  حس کنجکاوی و ماجراجویی انسان هیچوقت چیزی رو که شروع کرده رو به پایان نخواهد رسوند.

به طور مشخصی من جواب درستی برای این سوال پر از ابهامات مختلف نمیتونم داشته باشم ولی سعی کردم بیشتر نظر خودم رو بگم چون قطعاً من یه دانشمند نظریه‌پرداز نیستم!


۱۳

اشکالاتی در این نوع نگاه وجود دارد. مثلا:

  • احتمال هر چیزی در بازه‌ی زمانی نامشخص به سمت ۱ میل می‌کند.
  • چگونگی رسیدن به «پیش‌فرض» تقابل انسان با آنچه هوش‌مصنوعی خوانده می‌شود.
  • ثابت انگاشتن وضعیت بشر و موضوع انقراض.

کارکرد احتمالی

هر فرضی را می‌توان در فضایی نامتناهی محتمل دانست. عموما مواجهه با این مسئله فارغ از بازه‌ی زمانی مشخص و محدود است. مثلا احتمال انقراض بشر در چه بازه‌ی زمانی‌ای؟ در پنجاه سال آینده؟ ۲۰۰ سال یا ۲۰۰۰ سال؟ مشخص است که هر چه این عدد را بزرگتر کنیم، احتمال «برخورد و انقراض» هم افزایش می‌یابد.

پیش‌فرضیات

بر اساس چه ساز و کار استدلالی می‌توان نتیجه گرفت هوش مصنوعی به دشمنی برای انسان بدل خواهد شد؟ فارغ از تاثیر مشخص ادبیات علمی-تخیلی دهه‌ی ۸۰ به بعد بر ناخودآگاه ذهنی ما، دقیقا بر اساس کدام روش استدلال می‌توان الزاما چنین نتیجه‌ای گرفت؟ خود این دیدگاه که برخوردی بین انسان و هوش‌مصنوعی به وجود می‌آید حاصل وضعیت اجتماعی-اقتصادی منتج از دهه‌ی ۷۰ بوده است. وضعیت سیاسی و اقتصادی به گسترش فضای تاریک ذهنی از آینده منجر شد و اینجا بود که ادبیات علمی-تخیلی عامه‌پسند بجای آنکه از جهان آینده یک اتوپیا (آرمان‌شهر) بسازند، تصویری دیستوپیایی (ویران‌شهری) از آن ارائه کردند. مارک فیشر در کتاب «رئالیزم کاپیتالیستی» اشاره‌ی جالبی به فیلم «فرزندان بشر» دارد و تطبیقی بین زمان خلق چنین فضایی و وضعیت سیاسی ارائه می‌کند. در نهایت از قول ژیژک نقل می‌کند که «فکر کردن به پایان جهان ساده‌تر است تا پایان سرمایه‌داری!»

این نگاهی انتقادی به وضعیتی است که در حال نابود ساختن همه چیز است. تکنولوژی ابزاری قدرتمند برای تغییر جهان به آن می‌دهد و هر ابزار جدید، وحشتی از نابودی خلق می‌کند. با این حساب می‌خواهم نتیجه‌گیری کنم، وحشت از انقراض به دست هوش مصنوعی بیش از آنکه مربوط به خود هوش‌مصنوعی باشد، به ساختار اجتماعی-اقتصادی مخرب امروزمان بازمی‌گردد.

فرگشت و انسان

انسان و جامعه‌ی انسانی مفاهیمی صلب نیستند. ابزار ما روی خودمان اثر می‌گذارد و نیازهای ما ابزارهای جدید را شکل می‌دهد. ارتباطی تواما و دوسویه بین این دو برقرار است. نگاه سوبژکتیو ما به جهان می‌تواند به سادگی به این اشتباه بیافتد که خود را (حتی به صورت خود تاریخی و جمعی) ثابت فرض کند. ظهور پزشکی نوین امکاناتی «جادویی» برایمان به ارمغان آورد. افرادی که باید قاعدتا می‌مردند را زنده نگاه می‌داریم. خون را از بدن خارج و تصفیه و به آن بازمی‌گردانیم. انداممان را پیوند می‌زنیم. به زودی از حیوانات به عنوان مزارع کشت بافت استفاده خواهیم کرد و بسیاری مثال‌های جادویی دیگر. شکل زندگی و ابزارهایمان روی ما تاثیر دارد. بسیاری با پیش کشیدن مفهوم «تکینگی» (Singularity) از یکی شدن انسان و ماشین (هوش‌مصنوعی و روباتیک) با هم سخن می‌گویند. ایده‌هایی جدی برای گسترش توانایی ذهنی انسان‌ها وجود دارد. موضوع بدن‌های دستکاری شده و «پیشرفته‌»تر بسیار مورد توجه قرار گرفته. همین امروز ایده‌هایی از این بدن‌ها داریم. تکنولوژی «اسکلت خارجی»، «قلب‌های مصنوعی» و این دست چیزها. با این حساب می‌بینیم که ما (سوژه‌های موضوع) ابدا ثابت نیستیم. خود، در حال تغییریم و درست نخواهد بود که خود را ثابت و آنها (ماشین‌ها، دشمنان!) را در حال تغییر و پیشرفت تصور کنیم.

نتیجه‌گیری

گرچه این ترسی قابل فهم است، اما به نظر می‌رسد ریشه‌اش بیش از آنکه به هوش‌ مصنوعی مربوط باشد، به مغز بدوی ما و روابط اجتماعی-اقتصادی فعلی‌مان بازگردد. یکی از خطاهای شناختی‌مان که البته برای هزاران سال به بقایمان کمک کرد، دیدن خطر در هر سایه و میان هر بیشه‌ای بود. آنها که خطر را - حتی به اشتباه - می‌دیدند با ترک محل خود را نجات داده و بقا می‌یافتند. حالا ما در حال نابودی دنیای خود هستیم و در هر ابزاری این خطر را می‌بینیم. هوش‌مصنوعی به عنوان ابزاری انقلابی که به شکلی رادیکال (شاید مثل اختراع چرخ!) زندگی ما را متحول خواهد کرد، بر وحشتمان از قدرت‌ گرفتن بیشتر نابودی، می‌انجامد. آیا واقعا دشمن ما هوش‌مصنوعی است؟

۱۳

آمار سوال

۱۵۱ نمایش
۲ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار