برو به محتوای اصلی

آیا امواج وای‌فای یا امواج مودم اینترنت مضره؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

به صورت نظری می‌شه گفت که امواج وای‌فای می‌تونن خطرناک باشن. این امواج در دسته‌ی امواج الکترومغناطیس قرار می‌گیرند. طیف الکترومغناطیس بسیار وسیعه از امواج پرانرژی (مثل ایکس و گاما) تا کم‌انرژی (مثل امواج رادیویی). نور هم بخشی از همین موجه. همانطور که امواج پرانرژی به خطرناک بودن شهره هستن، امواج کم‌انرژی هم می‌تونن خطراطی ایجاد کنن.

نگرانی اصلی اینه که این امواج می‌تونن باعث شکسته شدن ترکیبات شیمیایی بشن. اگر چنین اتفاقی در DNA بیفته این می‌تونه به یک جهش ژنتیکی منجر شه. جهشی که خودش احتمال داره مخرب یا بی‌اثر یا حتی مفید باشه! اما احتمال اینکه جهشی مخرب باشه به مراتب بیشتر از مفید بودنه.

تغییر ژنتیکی می‌تونه به مختل شدن شکل عمل سلول‌ها منجر شه و این برای بدن مشکل‌ساز می‌شه. مثلا اگر سلولی شروع به تکثیر کنه و این روند رو متوقف هم نکنه. دستگاه ایمنی جلوی بسیاری از این سلول‌ها رو می‌گیره اما اگر نتونه این اتفاق میشه سرطان.

پس بله به صورت تئوری این امواج می‌تونن خطرناک باشن اما هنوز توافقی بین دانشمندان درباره‌ی شدت این امواج و مدت زمان و چگونگی تحت تاثیر اونها بودن، برای آنکه برای بدن ایجاد مشکل کنن، وجود نداره. برخی تحقیقات نتیجه گرفتن که این امواج در فاصله‌ی نزدیک و شدت بالا می‌تونن روی موش‌ها اثر مخرب داشته باشن و تحقیقات دیگه‌ای هست که سهم عمده‌ای براشون قائل نیست.

در مجموع توافقی وجود داره که حتی اگر این امواج نقشی در بیماری‌های خطرناک مثل سرطان داشته باشند باز سهم چندان بزرگی نباید باشه و عوامل مهمتری مثل مصرف دخانیات، رژیم غذایی و شیوه‌ی زندگی مهم‌تر هستند.

۱۴

آمار سوال

۱۲۳ نمایش
۱ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار