برو به محتوای اصلی
رسول رازقندی
کارآفرین
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا می‌توانید ایران را در سال ۱۴۲۰ تصویر کنید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

قطعا همچین تصویری برای من ممکن نیست.

پدر همسرم همیشه یه جمله جالب درمورد گذر زمان میگن و اون اینه که اگر پدرم (پدربزرگ همسرم) همین الآن دوباره زنده بشن بلافاصله مجددا مرحوم میشن، از تعجب و ترس از این همه تغییر غیرقابل تصوری که به وجود اومده (تلوزیون، ماهواره، اینترنت، تلفن همراه، لیزر و...). تازه من تعدادی که توی زندگی روزمره تمام اقشار هست رو نوشتم، تعدادی هم هست که اهل علم و فناوری بیشتر ازش اطلاعات دارند و خب به طبع متفاوت‌تر و هیجان‌انگیزتر هستند.

دقیقا به همین دلیل هرگز نمیتونم حتی سه سال دیگه رو تصویر کنم. اما همیشه یه چیز جالبی درمورد آینده توی ذهنم هست و اون اینه که انسان‌ها قدرت تطابق غیرقابل پیش‌بینی‌ای دارند. یعنی شما تصور کنید انسانی وجود داشته که درست مثل حیوانات زندگی میکرده تا به مرور زمان برای خودش امکانات زندگی فراهم کرده و در نهایت انسانی به این دنیا خواهد اومد با امکانات و همچنین مشکلات و رفتارهایی خارج از تصور فعلی ما.

ما مخلوقاتی با ظرفیت و قدرت ماورای تصوریم...

با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی، کشمکش‌های سیاسی، مشکلات داخلی، و عدم ثبات کشور در روابط با کشورهای خارجی و ... بعید به نظر میرسد که بشود وضعیت کشور را حتی تا ۱۰ سال آینده هم پیشبینی کرد، چه برسد به سال ۱۴۲۰.