برو به محتوای اصلی

برای واردات کالای خارجی به ایران چه مراحل اداری را باید طی کرد؟ چه مجوزهایی لازم است؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

امید گلچین، مدیر ارتباطات در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر وینگ

بسته به نوع کالای شما و همچنین این موضوع که شما خودتون کارت بازرگانی دارید و ترخیص کالا رو میتونید بر عهده بگیرید یا خیر مراحل میتونه متفاوت باشه.

فرض کنیم شما کارت بازگانی ندارید. ابتدا تماس با تامین کننده و خرید جنس هستش که جزو بدیهیات هستش.

 بسته به میزان خرید شما و اینکه آیا کالای شما حجیم هست یا خیر و آیا شما نیاز دارید که کالا سریع به دستتون برسه یا خیر هر کدوم از راه‌های حمل و نقل زمینی، هوایی یا دریایی میتونه براتون مناسب باشه. البته اگر بتونید تقاضای خودتون رو از دو ماه قبل حدس بزنید و از راه دریا بیارید خب منطقا ارزان‌تر هستش. اگر کالای شما سبک و کم‌حجم باشه گاهی وقتا حتی پست DHL هم گزینه خوبیه.

با این فرض که شما کارت بازرگانی و امکان ترخیص ندارید لازمه با یک فرد یا شرکت ترخیص‌کار همکاری کنید، که چون بارنامه به اسم ایشون صادر میشه کاملا لازمه مورد اعتماد شما باشه چون قانونا میتونه کالای شما رو بفروشه.

بسته به نوع محصول یک تعرفه واردات گمرکی و یک مالیات ارزش افزوده برای شما تعریف میشه که جدولش رو میتونید از اینجا ببینید. ۱۳۰یکی از مشکلاتی که ممکنه بوجود بیاد اینه که گمرک قیمت پایه کالای شما رو بیش از اظهار شما تشخیص بده و تعرفه بیش از انتظار شما بالا بره که خب توی نمونه‌هایی دیده شده.

گام بعدی مجوزهایی هستش که شما لازمه از داخل کشور بگیرید که به نوع محصول بستگی داره. برای مثال، در حوزه واردات اسباب بازی لازمه یک مجوزی از کانون پرورش فکری گرفته بشه و چارچوب الزامات محصولات رعایت بشه که مثلا اگر شما عروسک وارد می‌کنید نباید جزو دسته باربی باشه یا اندام جنسی اغراق شده و بولد شده در اون نباشه و یا آهنگ‌های زننده و غیر‌همسو با فرهنگ ملی پخش نکنه.

۷

سوالات مرتبط

آمار سوال

۲۹ نمایش
۲ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار