برو به محتوای اصلی

منظور از سایبورگ در کالکشن گوچی هفته مد میلان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان ، دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

در هفته مد میلان، گوچی یک نمایش مد بسیار جذاب برگزار کرد که شامل مدل‌های "سایبورگ" بود که به نوعی حاوی یک پیام استعاری از فمنیسم (feminist) بود. سایبورگ در واقع به موجوداتی فرا‌انسانی گفته میشود، مانند موجوداتی که نیمی از آنها ماشین و نیم دیگری از آنها انسان است.

کارگردان خلاق این فشن شو، آقای آلساندرو میشل، از کتاب Cyborg Manifesto که در سال ۱۹۸۴ توسط Donna Haraway نوشته شده است، الهام گرفته است. نویسنده در این کتاب از مفهوم "سایبورگ" برای معرفی زنان استفاده میکند، زنانی بدون محدودیت‌ها و برچسب‌های جنسیتی که یک جامعه سنتی بر آنها میزند. 

در واقع، سایبورگ در این کتاب، سعی دارد تا تضادهای بزرگ بین طبیعت و فرهنگ یا خود و جهان را که در اندیشه‌های ما وجود دارد، از بین ببرد. سایبورگ این ایده را مطرح می‌کند که همه‌ی ما "بطور طبیعی" بوجود نیامده‌ایم، بلکه ما "ساخته شده‌ایم"، درست مانند یک سایبورگ. و اگر "ابزار مناسب در اختیار داشته باشیم، همه ما می‌توانیم از نو ساخته شویم". به این معنی که، زنان متولد نشده‌اند که همسر باشند، کارهای خانه را انجام دهند و یا شخصیتی بیش از حد احساساتی داشته باشند. بلکه زنان خودشان می‌توانند انتخاب کنند که می‌خواهند چگونه باشند یا چگونه نباشند. 

آقای آلساندرو میشل چشم اندازی برای گوچی دارد، آن هم داشتن مدل‌هایی بدون جنسیت است. در گوچی، مدل‌‌های مرد لباس‌های "زنان" را میپوشند و بالعکس و این تابحال در کالکشن چندین فصل از گوچی انجام شده است. آلساندرو معتقد است که در آینده، مفاهیم سنتی زنان و مردان دیگر وجود نخواهد داشت. در حقیقت، سایبورگ یک موجود پارادوکسی است که طبیعت و فرهنگ، مردانه و زنانه، طبیعی و ماورائی، روح و ماده،... را کنار هم و در یک جسم دارد.

دکور اتاقی که در آن فشن شو گوچی انجام شد به شکل اتاق عمل جراحی بود و در آن مدل‌ها، ماکتی از سرهایشان را در دستانشان داشتند (چه ترسناک!) و برخی دیگر هم ماکت‌هایی از بچه اژدها و مار به همراه داشتند که بیانگر جهانی دیگر بود.

۶
زینب حضرتی ، هنرجوی طراحی مُد

کالکشن امسال گوچی در هفته مد میلان بسیار سر و صدا کرد، اسم این کالکشن "بیانیه سایبورگ" هست. سایبورگ نیمه انسانیه که دارای قدرت‌های ماوراطبیعی‌ست. اما گوچی دلیل این انتخاب رو اینجوری توضیح میده که زنان ذاتاً سایبورگ هستند. چون هویت آن‌ها تحت تجربیات زندگی، فشارهای اجتماعی و سیاسی و توقعات برآمده از داستان‌ها تغییر میکند. یک زن امروزی نمیتواند فقط یک چیز باشد، چرا که در آنِ واحد جامعه او را به جهات متفاوتی سوق میدهد.

این کالکشن انگار انسان رو در آینده پیش‌بینی میکند. به طوریکه سر خود را مانند کیف در دست دارند، اژدها حمل میکنند و حتی سه چشم دارند. میکله (طراح این کالکشن) ازین انسان‌ها با نام post human یا پساانسان یاد میکند.

۵