برو به محتوای اصلی

آیا سیب‌اپ و نرم‌افزارهایی که توش قرار میگیره امن و قابل اعتماده؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

امین آسوده ، طراح رابط کاربری و تجربه کاربری در شاتل‌لند

به طور خلاصه: خیر. استفاده از مدخل‌های غیر رسمی برای دریافت اپ‌ها امنیت شما رو تهدید می‌کنه.

به شکل مفصل

اپ استور۴۲ و گوگل‌پلی۱۲ برای تضمین امنیت کاربرهاشون، تمامی اپ‌هایی که برای انتشار روی این پلتفرم‌ها قرار میگیره رو کامل از نظر امنیت مورد بررسی قرار میدن. 

محتوای نامناسب، رعایت حقوق مولف، امنیت، بررسی اکوسیستم نمایش تبلیغات در اپ، نگهداشت اخلاقی کاربران اپ، عدم اسپم کردن کاربر، قوانین استفاده از اپ و... از جمله مواردی هستند که توسط اپل و گوگل قبل از انتشار اپلیکیشن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرن.

در صورتی که سیب‌اپ به هیچ وجه اپ‌هایی که برای دانلود در اختیار کاربرانش قرار میده رو بررسی نمی‌کنه. طبق اعلام سیب‌اپ در صفحه برنامه‌نویسان۸۳، «انتشار برنامه‌ها در سیب‌اپ به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.»

در بخش قوانین سیب‌اپ۷۹ به صراحت اعلام شده که سیب‌اپ تنها ارایه‌دهنده این برنامه‌هاست و مسئولیت مربوط به کیفیت، محتوا و شرایط استفاده از برنامه بر عهده برنامه‌نویسان میباشد.

همچین گفته شده در صورت خرابی دستگاه شما، سیب‌اپ هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال هرگونه خرابی دستگاه کاربران نخواهد داشت.

اپ‌های کرک شده

سیب‌اپ به صورت رایگان و یا با پرداخت حق اشتراک این امکان رو به کاربرهاش میده تا اپ‌های پولی اپ‌استور رو به صورت کرک شده و غیرقانونی دانلود و استفاده کنند.

عموما اپ‌های کرک شده امن نیستند و با هدف آلوده‌سازی دستگاه قربانی (ارسال اسپم، دزدیدن اطلاعات شخصی خصوصا کارت اعتباری، نظارت و جاسوسی، استفاده از توان پردازشی دستگاه و...) منتشر میشن. اکثر نرم‌افزارها خصوصا اپ‌هایی که کرک میشن توسط دولت‌ها با هدف تحت نظر قرار دادن مردم تهیه و منتشر میشن.

البته تمامی اپ‌های کرک شده این چنین نیستن و ممکنه بی‌خطر و امن باشن. منبعی که اقدام به کرک و انتشار اپ می‌کنه بسیار مهمه و از اونجایی که طبق اعلام سیب‌اپ در بخش قوانین، «برنامه‌های سیب‌اپ از منابع مختلفی تامین می‌شود»، پس منبع کرک‌ها مشخص نیست و امکان تایید امنیت بر اساس سابقه گروه کرکر اپ ممکن نیست.

راه جایگزین

تنها از طریق اپ‌استور اقدام به دانلود اپلیکیشن‌ها کنید، در صورتی که اپ مورد نظرتون در اپ‌استور موجود نیست از اپ مشابه و یا نسخه تحت وب اون استفاده کنید.

اگر اپ مورد نظر شما پولیه، با تهیه گیفت کارت [متناسب با کشوری که Apple IDتون رو باهاش ثبت کردید] اقدام به خرید اون اپ کنید. با این کار نه تنها خیال‌تون از امنیتش راحته، بلکه حق تکثیر رو نقض نکردید و کمک شایانی به توسعه‌دهندگان اون اپ می‌کنید تا پشتیبانی و توسعه اون محصول رو با جدیت بیشتری ادامه بدن.

۱۳