برو به محتوای اصلی

از نظر شما جامعه‌شناسی تا چه حد میتونه در راه‌اندازی کسب و کار موثر باشه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

در روند راه‌اندازی کسب و کار یکی از مراحل market analysis می‌باشد که یکی از بخش‌های مهم آن برای تدوین business model و business plan بررسی ترند‌ها می‌باشد. بدون آگاهی از مسائل جامعه‌شناختی نمی‌توان ساز و کار دقیقی برای این بررسی ترند و مسائلی همچون demo تدوین کرد. 

 

۹
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

دکتر شریعتی، خدا رحمتش کنه، نقل میکنه: در فرانسه که بودم و مشغول به تحصیل در مقطع دکترای جامعه‌شناسی بودم، آگهی دیدم که برام خیلی جالب بود به این مضمون: "شرکت رنو دکترای جامعه‌شناسی استخدام می‌کند" بر اساس کنجکاوی تماس گرفتم و وقت ملاقات حضوری گرفتم. در ساعت مشخصی به دفتر مدیر فروش رنو هدایت شدم. وقتی خودم را معرفی کردم خیلی گرم از من استقبال کرد و گفت: فروش رنو در همه نقاط دنیا عالیه فقط در قاره آفریقا خیلی ضعیفه، بنظر شما باید چجوری در این بازار فروش بیشتری کسب کنیم.

۶
نیما ترقی ، CEO at ArtisanGroup/CrossFit Trainer

یکی از مهمترین اصول راه‌اندازی هر کسب و کار، به خصوص در حوزه کلان، شناخت مخاطبین و مشتریان بالقوه‌ای هست که قراره کسب و کار شما، خدمات و کالا به این افراد ارائه بده. بدون شناخت دقیق این جامعه و اِلمان‌هایی از جمله علایق، فرهنگ، اخلاق و روندهایی که در حال تغییر و شکل‌گیری هستند، قطعاً در زمینه طراحی مدل درآمدی، بازاریابی، ارائه خدمات و... مشکلاتی پیش میاد.
معمولا بازاریابان موفق جامعه‌شناسان خوبی بوده‌اند.

۵