برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۲ سال پیش پرسیده شده

Node.js چیست و در صنعت رایانه چه تأثیری داشته است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

نُدجی‌اس یک ماشین مجازی (vm) برای کامپایل و اجرای جاواسکریپت است. جاواسکریپت به صورت پیش‌فرض برای اجرا در محیط مرورگرها که خودشون در واقع یک ماشین مجازی هستن طراحی شده بود و در محیط سرور نمی‌شد از جاواسکریپت استفاده کرد. سال ۲۰۰۹ پروژه نُدجی‌اس کلید خورد که در اون پروژه امکان اجرای جاواسکریپت در محیط سرور هم فراهم شد. این امکان الان وجود داره که شما یک کد واحد رو هم در سمت کاربر در مرورگر اجرا کنید و هم در سمت سرور روی ماشین مجازی نُد.

اینکه چرا ما میخوایم از نُد استفاده کنیم دلایل متعددی داره:

  • برخلاف پی‌اچ‌پی و زبان‌های تفسیری دیگه که مفسر از بالا به پایین در کد حرکت می‌کنه و اون رو اجرا می‌کنه، کد جاواسکریپت به صورت کلی تفسیر می‌شه و بعد در حالت اجرا می‌مونه. این به شما اجازه میده که کدی بنویسید که به اتفاقات خارجی واکنش نشون بده. مثلا به درخواست‌های شبکه گوش بده یا با استفاده از یک تایمر، یک قطعه کد رو اجرا کنه در بازه‌های زمانی مشخص. کد جاواسکریپت می‌تونه همیشه در حال اجرا بمونه تا زمانی که ازش بخواید که به کار خودش پایان بده. در مورد Event Loop نُد بیشتر بخونید۸۱.
  • برخلاف زبان‌هایی مثل جاوا و پی‌اچ‌پی و پایتون و... کد جاواسکریپت با وجود نُد می‌تونه یک بار نوشته بشه و هم در سمت مرورگر و هم سمت سرور عینا اجرا بشه و طبق شرایط محیطی که در اون اجرا میشه خودش رو تغییر بده و بهینه‌تر کنه.
  • یادگیری و برنامه‌نویسی با جاواسکریپت به مراتب آسان‌تر از زبان‌هایی مثل جاوا است و اگر شما جاواسکریپت بلد باشید می‌تونید به عنوان یک برنامه‌نویس Fullstack فعالیت کنید. در حالی اگر فقط جاوا یا فقط پی‌اچ‌پی بلد باشید، فقط می‌تونید سمت سرور برنامه‌نویسی کنید.