برو به محتوای اصلی

از رویدادهای مربوط به کارآفرینی (مانند استارتاپ ویکند) در ایران چه تجربه‌ای دارید؟ آیا مفید هستند؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی علیپور (دکتر استارتاپ) ، مربی استارتاپ ناب - مدیر محصول

بعنوان فردی که کتاب رسمی استارتاپ ویکند رو ترجمه و رایگان۱۲ منتشر کردم  و در دانشگاه کارآفرینی چند واحدی رو در زمینه آموزش و ترویج کارآفرینی طی کردم، به نظرم یکی از بهترین رویداد‌های آموزش عملی است. توجه داشته باشید که تاکید می‌کنم رویداد آموزش عملی! آموزشی... قرار نیست خروجی این رویداد کسب و کار باشه، قراره که افراد شرکت‌کننده ببینند که: ا... چه جالب میشه در یک آخر هفته (به جای تفریح) پایه‌ریزی یک کسب و کار رو انجام داد! در ۵۴ ساعت.

افراد در این رویداد در یک محیط شبیه‌سازی شده مفاهیم کسب و کار و اعتبار‌سنجی رو یاد می‌گیرن! و شبکه اجتماعی حرفه‌ای خودشونو (سرمایه اجتماعی‌شونو) توسعه میدن! ممکنه در این رویداد با افرادی آشنا بشین که شاید هیچ جای دیگر امکان آشنایی با آنها برایشان فراهم نشود.

در مورد مزایای اون زیاد نوشتن و میتونین تو وبسایت‌ها بخونین.

من یک پست کامل از تجربه خودم از حضور در اولین استارتاپ ویکند ایران۱۶ نوشتم، که به نظرم بهترین رویداد استارتاپ ویکند بود و بعد از اون هیچ رویدادی رو با این کیفیت ندیدم.

ولی با ورود استارتاپ ویکند یک معضل ایجاد شد و اون هم خلاصه شدن مباحث استارتاپی در رویداد استارتاپ ویکند بود، هنوز خیلی‌ها این دو واژه رو به جای همدیگه بکار می‌برن! 

مدیر کارآفرینی یکی از دانشگاه‌های معتبر: الو سلام، آقا ما میخواهیم یک استارتاپ برگزار کنیم....

بگذریم... برگزاری رویداد و ایجاد هیجان یکی از گام‌های اولیه برای راه‌اندازی یک اکوسیستم است، ولی باید کلی داستان دیگه بعدش باشه تا این سیکل ناقص نباشه! برنامه‌های شتابدهی، ظهور انواع سرمایه‌گذاران، قوانین و... مواردی هستند که به علت عدم حضورشون در روز‌های اول باعث نا‌امیدی زیادی شد، البته خدا رو شکر الان داره اتفاقای خوبی می‌افته!

تو این داستانا انصافا چند نفری پیش رو بودن، محسن ملایری، شایان شلیله، رضا هاشمی، ناصر غانم‌زاده، عطا خلیقی و...

کلی هم نقد شدن (درست و غلطش حالا مهم نیست) مهم اینه که بالاخره کلی اتفاقای خوب افتاد و در کل حرکت مثبتی بود.

الان انحراف‌های اجرایی و انواع مدل‌های این رویداد در کشور در حال اجرا هست که از کیفیت اونها خبر ندارم، ولی در کل حضور برای یک بار در این رویدادها، جنبه‌های آموزشی زیادی میتونه داشته باشه!

رویداد لین استارتاپ ماشین هم که افتخارشو داشتم در کنار ناصر غانم‌زاده و سهیل عباسی منتورش باشم، بسیار بسیار مفید و واقعی‌تر و نزدیک‌تر به مباحث استارتاپ ناب هست.

بسته آمادگی حضور در رویداد استارتاپ ویکند۱۳

ویدیوهای آموزشی رایگان راهنمای مربیگری و حضور در استارتاپ ویکند۴۵

خلاصه‌ای از ایده‌های مطرح شده در رویدادهای استارتاپ ویکندی که شرکت کردم۷


۱۱

استارتاپ ویکند میتونه سکوی خوبی برای شروع یه استارتاپ خوب باشه. برای افرادی که به این حوزه علاقمند هستن ولی هنوز تیم یا ایده‌ی خوب و مطمئنی ندارن یا اطلاعاتشون در زمینه‌ی نحوه‌ی شروع کار استارتاپ زیاد نیست، فرصت خوبیه که با کمک افراد با تجربه، تیمشونو بسازن و قدم به زندگی پر هیاهوی استارتاپی بذارن. همونطور که کار من و تیم خوبم وندا،۳۶ با یه استارتاپ ویکند شروع شد و با وجود اینکه رتبه‌ی خوبی نیاوردیم، تونستیم کارمون رو ادامه بدیم و این تیم سازی خوب رو مدیون همون استارتاپ ویکند هستیم.

البته به شرط این که سعی کنن خیلی زود از این مرحله بگذرن و سطح تیمشونو بالا ببرن. چون متاسفانه این روزا افرادی رو میبینیم که برای بار دوم و حتی سوم در استارتاپ ویکند شرکت میکنن و تنها هدف و انگیزشون هم جایزه بردن و شوآف می‌تونه باشه و این اتفاق باعث شده وجهه‌ی این رویداد‌ها کمی خراب بشه...

۹

من اولین بار که واژه استارت‌آپ رو شنیدم بعد از اجرای اولین استارت‌آپ ویکند ایران بود.

دومی و سومی رو شرکت کردم و حس کردم که گم‌شده خودمو پیدا کردم.

با مفاهیم بخش‌بندی بازار، بیزینس‌مدل، mvp و متریک آشنا شدم و خودم تونستم دنبالشون برم.

به نظرم نقطه شروع بی‌نظیریه .

۹
امید گلچین ، مدیر ارتباطات در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر وینگ

بخوام از تجربه خودم بگم اسفند سال ۹۳ بدون اینکه بدونم استارتاپ چیه توی استارتاپ ویکند دانشگاه شریف به توصیه یکی از دوستانم شرکت کردم.

اینقدر با موضوع بیگانه بودم که زمانی که ایده‌ها داشت ارائه میشد در ابتدای رویداد خیلی‌هاش رو متوجه نمی‌شدم.

توی اون سه روز اینقدر اون تجربه برای من جذاب بود که بعد از حدود یک سال به استارتاپ تکراسا (که از قضا برگزارکنندگان استارتاپ ویکند دانشگاه شریف هم بودند) پیوستم و تجربه حدودا یکساله و بسیار خوبی رو داشتم و حتی حالا هم حوزه کاریم یجورایی مرتبط با این حوزه هستش.

در مجموع به نظرم این رویدادها به دلیل اینکه به افراد یک تجربه سه روزه کار در یک استارتاپ میده خیلی میتونه در انگیزش افراد و گسترش افراد درگیر اکوسیستم موثر باشه.

۷

پاسخ سوال خیلی به فرد بستگی داره، استارتاپ ویکند (یا رویدادهای مشابه) یک فضای شبیه‌سازی شده از اتفاقیه که ممکنه توی یه استارتاپ بیفته و یه تمرین عملیه اما از دید من ارزش رویدادها به اتفاقی که توشون می‌افته یا آموزشی که می‌دن نیست، بلکه شما با یه شبکه‌ای از آدم‌ها که توی حوزه مورد علاقه شما فعال یا علاقه‌مند هستند آشنا می‌شید و مثلا اگه بخواید توی اون مسیر کارتون رو ادامه بدید می‌تونین ازین ارتباط‌هایی که پیدا کردین استفاده کنین و سرعت رشدتون رو بالا ببرید.

۶
مرتضی صادقیلر ، مسئول توسعه محتوا و مدیر رسانه

من از تجربه خودم میگم.

زمانیکه MBA میخوندم، طراحی مدل کسب و کار رو اموزش دیده بودم ولی واقعا جایگاه و مفهوم واقعی اون رو درک نکرده بودم و قابلیت هاش رو نمیشناختم. اما زمانیکه در استارتاپ ویکند شرکت کردم، جذب تیمی شدم که به معنای واقعی، ایده خوبی نبود! اصلا نمیشد براش مدل درآمدی خوبی طراحی کرد. ارزشمند بود، ولی چالشهای زیادی رو در متناسب کردن ارزشهای پیشنهادی با مشتریان مواجه بود.

طی ۳ روز کار بی وقفه، تنها حسنی که استارتاپ ویکند برای من داشت این بود که تونستم تا حدودی نسبت به طراحی مدل کسب و کار اشراف پیدا کنم.

بعدها که مباحث گسترده‌تری از استراتژی، منابع انسانی، مالی، مارکتینگ و برندینگ و... آموختم، ابعاد و مقیاس‌پذیر بودن این مدل ساده کسب و کار برام متجلی شد و الان هم که الان هست، مدل کسب و کار برای من سنگ بنا و نقطه عطف تمامی اقدامات، عارضه‌یابی‌ها و تفکرات استراتژیک حوزه کسب و کار هست. متد من این هست که از مدل کسب و کار آغاز میکنم و مجدداً طی یک پروسه اسپیرال به مدل کسب و کار برمیگردم و همه اینها، از دستاوردهای اولین و آخرین استارتاپ ویکند رفتن من است.

قطعا مجدداً در این رویداد شرکت نخواهم کرد، اما به دیگران همواره توصیه میکنم که یکبار در این رویداد، صرفا برای قراردادن خودشان در یک چالش فکری و آموزشی شرکت کنند.

۵

آمار سوال

۱۳۶ نمایش
۱ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار