برو به محتوای اصلی

آیا استارتاپ‌های اینترنتی ایرانی نیازی به تحصیل‌کرده‌های رشته‌های علوم انسانی مانند تاریخ، ادبیات و فلسفه دارند؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

شایان توابی ، مدیر بازاریابی و رشد | +۴ سال سابقه در صنعت تبلیغات دیجیتال و استارتاپ‌

استارتاپ ها به اشخاصی نیاز دارند که بتونند ارزش جدیدی برای اونها بیارند، به رشد اونها کمک کنند و کارآیی داشته باشند.

تجربه نشان داده که تحصیلات دانشگاهی، خصوصا از انواعی که شما گفتید به هیچ عنوان ارزش برای یک نفر در دنیای واقعی کار نیست. نه تنها رشته‌های علوم انسانی، بلکه ۹۵٪ از تحصیل کردگان  دانشگاهی در رشته‌هایی مثل کامپیوتر هم هنوز آماده بازار کار نیستند. و این ربطی به افراد نداره، ضعف مطلق سیستم آموزشی هست. اما...

اما اینکه اون تحصیلات ادقام بشود با علومی که برای اون استارتاپ ارزشمند باشه اونوقت داستان تفاوت میکنه. بعنوان مثال:

فردی با تحصیلات در رشته ادبیات، اگر بتونه همزمان با دانشی که در ادبیات داره، کپی‌رایتینگ رو هم یاد بگیره(که خودش یک مهارت جدا هست) و بتونه این ۲ علم رو باهم مخلوط کنه و برای تولید محتواهای تاثیر گذار ازش بهره بگیره اون وقت هست که میتونه کارآیی مناسبی برای یک استارتاپ داشته باشه. و مثال‌های دیگر.

متاسفانه جامعه و تحصیلات دانشگاهی از واقعیت بازار کار بسیار دور هستند. و این ضعف بسیار بزرگ سیستمهای آموزشی هست در سراسر دنیا، نه فقط ایران.

۱۴
عرفان آریان‌منش ، دیجیتال مارکتر و طراح تجربه کاربری

استارتاپ نیاز به شناخت رفتار و تحلیل فرهنگ و هنجارها و عادات مردم داره. شما وقتی کسی رو نشناسی نمیتونی نیازش رو شناسایی و راه‌حل مناسبی ارائه بدی. و برای این کار احتیاج به متخصصین تاریخ و ادبیات و فلسفه و سایر رشته‌های علوم انسانی هست. یکی از مهمترین تخصص‌ها که در این سال‌ها اونجور که باید در بیزینس بهش توجه نشده تخصص‌های انسان‌شناسی و روابط عمومیه. مخصوصا در دنیای دیجیتالیزه شده امروز که اخبار و اتفاقات به سرعت در سطح جامعه منتشر و به صورت مستقیم بر درآمد شرکت تاثیر میزارن. برای ساخت یک کمپین تبلیغاتی موفق قبل از هر چیزی باید جامعه هدف رو با دید کیفی و انسانی مورد آنالیز قرار داد. وقتی اتفاقی منفی باعث تغییر نگرش توده مردم نسبت به خدمات و محصول شرکت میشه برای کنترل این اوضاع و جهت دادن به افکار عمومی نیاز به یک مدیر روابط عمومی قوی حس میشه. مخصوصا با پر رنگ شدن بازاریابی محتوا. به عنوان مثال تبلیغات ویدیویی استارتاپ‌ بیمیتو و استفاده از شوخی‌های جنسی که با هنجارهای موجود جامعه ما سازگاری نداشت و خیلیا بهش جبهه گرفتن. با اینکه این تبلیغات از نظر شخص بنده فقط یه شوخی جالب بود و واسم عجیب بود که چرا جامعه سنتی ما بازخورد مثبتی بهش نشون نداد. جامعه مقوله پیچیده‌ایه که با اعداد و ارقام و شاخص‌های متداول درون شرکت نمیشه شناختش. ما تا وقتی مردم کشور خودمون رو درست نشناسیم نمیتونیم در بازار‌های جهانی فعالیت کنیم!

۱۴
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

دقیقا یکی از اساسی‌ترین مشکلات امروز ایران بی‌توجهی به علوم انسانی است. در تاریخ مدرن ایران فقط بر جامعه پزشکان و مهندسین و سیاسیون تکیه شده، در صورتیکه از قرن ۱۹ تا امروز بیشترین تغییرات جهانی را علومی چون اقتصاد، مدیریت، ادبیات و فلسفه و هنر ایجاد کرده‌اند... تصور کنید جامعه غرب قرن ۱۸ و ۱۹ را با جامعه غرب قرن ۲۰ و ۲۱ که در قرون جدید (۱۶و ۱۷و ۱۸ میلادی) اروپا با رشد صنعت بیگاری ،برده‌داری و بی‌عدالتی در حد اعلا رشد کرد، ولی با میدان‌داری علوم انسانی و شخصیت‌های بزرگی چون اسپینوزا ، ژان ژاک روسو ،جان لاک، امیل دورکیم و فروید و... تحولات بزرگی ایجاد شد که از دل این تحولات، سیانتیسم (علم‌گرایی محض) به اومانیسم، اگزیستانسیالیسم و لیبرالیسم و نهایتا دموکراسی امروزی شکل گرفت که ایده آل نیست ولی نسبت به دوران قبل طلایی است. 

 اگر به دولت‌های قاجاریه (دوره دوم) و پهلوی و جمهوری اسلامی دقت کنیم، تمام مدیران ارشد یا مهندس هستند یا دکتر و... و علومی چون اقتصاد، هنر، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی و بالاخص مدیریت واقعی در حاشیه بوده است و همین باعث عدم مدیریت صحیح شده است.

 استارتاپ‌ها اگر میخوان رشد فزاینده داشته باشند باید از علوم روانشناسی، جامعه شناسی، مدیریت و حتی تاریخ و جغرافیا استفاده کنند تا ارتباط بهتری در موقعیت‌های جغرافیای متفاوت داشته باشند. مثلا بدون شناخت تاریخ اصفهان و هنرهای صنایع دستی و میزان جمعیت اصفهان و شناخت اساتید و کارگاه‌های تولید محصول، چگونه می‌توان یک بازار خوب در  اصفهان ایجاد کرد و یا بدون شناخت موقعیت جغرافیایی بازارچه‌های مرزی و اقوام ساکن در این مناطق و چگونگی محصولات هرگونه تجاری در این زمینه با شکست روربرو خواهد شد.


۷

آمار سوال

۵۴ نمایش
۱ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار