برو به محتوای اصلی

آیا مسترکارت با ویزاکارت تفاوت دارد؟ کدام خدمات بهتری ارایه می‌دهند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مسترکارت و ویزا هردو شرکت‌های مالی بین‌المللی هستن که کارهای مربوط به اعتبار و تراکنش‌های مالی رو در سطح بین‌المللی انجام می‌دن. چیزی شبیه شبکه شتاب ولی در سطح بین‌المللی. مثلا وقتی کارت شما به شبکه مسترکارت یا ویزا متصل هست و در کشوری غیر از کشور خودتون یا به صورت آنلاین بخواید خریدی رو انجام بدید، سیستم پرداخت فروشنده با سیستم مالی مسترکارت یا ویزا تماس میگیره و تراکنش از اون طریق انجام می‌شه.

ولی اینکه چه تفاوتی باهم دارن، سوال سختیه چون برای مشتری‌های معمولی، تقریبا هیچ تفاوتی وجود نداره و هردو به صورت گسترده در بیشتر مناطق دنیا فعالیت دارن. خیلی دشواره که فروشگاهی رو پیدا کنید که با مسترکارت قرارداد داشته باشه ولی با ویزا نه. بنابراین هرکدوم از این دو رو انتخاب کنید تقریبا با مشکلی روبرو نخواهید بود. بعضی وقت‌ها بانک‌ها بسته به نوع همکاریشون، یکی از این دو شرکت یا هردو رو انتخاب می‌کنن و برای مشتری‌هاشون کارت‌های مسترکارت یا ویزا یا هردو رو صادر می‌کنن.

مسترکارت و ویزا، کارت‌های Debit و کارت‌های Credit دارن. در زمینه دبیت (پولی که در حساب شما هست) هر دو یکسان هستن و تقریبا هیچ تفاوتی با همدیگه ندارن. چون شما وقتی پرداختی انجام می‌دید مسترکارت و ویزا اون رو از حساب نقدیتون کم می‌کنن. ولی در زمینه کردیت (پولی که شما ندارید و در واقع از بانک قرض می‌گیرید) مسترکارت و ویزا تفاوت‌هایی باهم دارن. مثلا نوع گارانتی‌ها و بیمه‌هایی که این دو دارن در کشورهای مختلف با هم فرق می‌کنه. مثلا ممکنه مسترکارت در بیشتر کشورهای اروپایی بیمه کامل سفر به شما بده ولی ویزا اینکارو نکنه یا برعکس. و یا مسترکارت با بعضی از فروشنده‌ها قرارداد ببنده و اگر کسی از اون فروشنده‌ها با کردیت‌کارت مسترکارت خرید کرد ۲۰٪ تخفیف بگیره و... 

۱۷