برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۲ سال پیش پرسیده شده

جالب‌ترین تجربه شما از برخورد با یک خارجی که به ایران سفر کرده چه بوده؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مو نوروزیان
طراح ،پرزنتر و فکر کن

مهمانان زیادی داشته‌ام که از خارج از ایران برای اولین بار آمده بودند، از اینکه میدیدند در ایران اکثریت با۳مدل ماشین در خیابان است متعجب می‌شدند. 

در بازار وکیل شیراز، همراه فرانسوی من از یک قالیچه خوشش آمده بود، قیمت کردیم، معادل یورو کردیم و گفت مناسبه. در این حین مغاز‌دار که مرد میان‌سالی بود، سعی میکرد به انگلیسی صحبت کند و همه‌اش میگفت "be my guest" در زمانی که در حال دادن مبلغ آن قالیچه بودیم، او اصرار زیاد کرد و یکدفعه گفت "take it free, be my guest, take it". دوست فرانسوی‌ام مارکو، سینه سپر کرد، صورتش را جدی کرد و مانند یک نظامی عالی رتبه، با آقای فروشنده دست داد، در چشمانش نگاه کرد و گفت "thank you mester, it's your goodness!" و قالی را برداشت که بریم. مغازه دارانی که اطراف بودند از دیدن چهره فروشنده و خریدار خشکشان زده بود، مارکو چند قدم دور شد و منتظر ماند که من هم بیایم، یواشکی کارت پولم را به مغازه‌دار دادم، گفتم نترسید من حساب می‌کنم، موقع رفتن با مارکو راجع به تعارف گفتم. چندماه بعد وقتی کتاب ایران انتشارات لونلی پلنت lonley planet را شروع کردم، دیدم یک پاراگراف فقط راجع به تعارف ایرانی‌ها نوشته‌اند.

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

من حدود ۳ سال هست با توریست‌ها کار می‌کنم. تور رایگان تهرانگردی برگزار می‌کنم. 

تجربه‌های عجیب، جالب و هیجان‌انگیز زیادی برام پیش اومده. بهترین تجربه‌ای که دارم برای زمانی هست که در مورد ادبیات و فرهنگ ایرانی صحبت می‌کنیم. اینکه چقدر همه چیز با نام خدا شروع می‌شه و حتی از هم دور شدن‌مون با سپردن به خدا همراه هست!

توریست‌های مسلمانی که از اروپا داشتم براشون جذاب‌ترین چیز، نوع تفکر شاعران ایرانی به خصوص حافظ و مولانا هست. انقدر شیفته برخورد مولانا و نگاهش به مذهب شدن که یک توریست فرانسوی به من گفت «کاش به جای این همه امام مسجد یک نفر داشتیم اینطوری مباحث دینی رو برامون باز می‌کرد تا انقدر با خودمون کلنجار نریم». البته بیشتر فلسفه ذهنی مولانا و نوع نگاهش به جهان اون رو جذب کرده بود. 

تعجب اکثر توریست‌ها هم، نوع مهمان‌نوازی و فضای امنی هست که بهشون داده می‌شه. فروشگاه‌های ایرانی خیلی به ندرت پیش میاد دنبال کلاه‌برداری از توریست باشن. در حالی که توی مراکش خیلی خیلی بیشتر تلاش برای فریب توریست رو می‌بینن (البته به گفته توریست‌های مراکشی که داشتم). این نوع رفتار ایرانی‌ها هم براشون جالبه. که اگر ما یک غریبه ببینیم بهش کمک می‌کنیم.

از نوع پوشاک و تیپ و شغل افراد هم میشه فهمید که این عزیزان جهانگرد و مسافر (traveler) هستند یا توریست (tourist). چون من بیشتر با جهانگردها در ارتباط بودم، خون‌گرمی و بی‌آلایش بودن و راحتی توی برخورد با آدم‌ها و خیلی خیلی زود صمیمی شدن، براشون جذاب‌ هست. 

ناشناس

تو نمایشگاه بین‌المللی یه فرد خارجی از مغازه‌دار نمایشگاه خرید کرد و اصرار داشت که مغازه‌دار تو حساب و کتاب اشتباه کرده. از اونجا که مغازه‌دار متوجه صحبت‌های فرد خارجی نمی‌شد، زیر بار نمی‌رفت و فرد خارجی یه خنده که نشون از درماندگی در فهم موضوع داره رو صورتش نشسته بود. بعد از ترجمه صحبت‌های فرد خارجی برای مغازه‌دار متوجه شدم که حق با ایشون بوده و مغازه‌دار در پس دادن مقدار پول باقیمانده دچار اشتباه شده. نوع دقت و حساب و کتاب فرد خارجی برام جالب بود و جالب‌تر اینکه مبلغ باقیمانده 200 تومان بیشتر نبود و شاید اگر ما بودیم دنباله ماجرا رو نمی‌گرفتیم.