برو به محتوای اصلی

دلیل موفقیت تلگرام (Telegram) در ایران چه بوده؟

۱
ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

به نظر من چند تا دلیل میتونه داشته باشه:
- فیلتر بودن بقیه سرویس‌های مشابه
- متن‌باز بودن تلگرام

- امکانات متنوع اعم از کانال و گروه و چت خصوصی

- ارائه API  و مستندات کامل برای ایجاد botها با کارایی‌های مختلف

- سرعت بسیار بهتر و به عبارتی روان اجرا‌ شدن نسبت به تجربه‌های قبلی کاربران

- ارائه سرویس روی پلتفرم‌های مختلف

۷

اون اوایل دلیل خاصی نداشت صرفا بحث جابجا شدن از پلتفرمی مثل وایبر بود ولی الان دلیل عمده و اصلی مسئله خدمات هست که موجود نیست و کیفیت و اینکه ایرانیان کلا اعتماد به نرم‌افزار داخلی ندارند.

۶
علی حسینی ، مدیر تیم سئو علی بابا

تلگرام به دلیل اینکه متن‌باز و آزاد بود کمتر کسی اون رو میشناخت اما کسانی که باهاش آشنایی داشتن عموما معلومات خوبی از خصوص آی‌تی داشتند. این باعث شد که معرفی خصوصیات مفید تلگرام اعم از امنیت بالا (که در ایران برای کاربران اهمیت زیادی داره) به خوبی تعریف و تشریح بشه و بنظرم این دلیل موفقیت تلگرام تو ایران بوده.

۶
شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

اگر درست به یاد بیاریم، ابتدا وی‌چت و بعد وایبر بسیار محبوب بودن. حتی «وایبر کردن» به فعل تبدیل شده بود! اما از اونجا که در ایران مسائل مهم مملکت عبارت است از محدود کردن اینترنت و بستن سایتها و اپلیکیشن‌ها، تمام قبلی‌ها فیلتر شدن و موند یه تلگرام و یه واتس‌اپ و شاید هم سیگنال.

البته بین اینها هم با وجود امکاناتی مثل کانال و ارسال فایل و کلی آپشن‌های جورواجور که تلگرام به مرور اضافه کرد و واتس‌اپ همین‌جوری نشست نگاه کرد، روز به روز محبوبیت تلگرام بیشتر شد.

۵
مو نوروزیان ، طراح ،پرزنتر و فکر کن

اولین بار در بلاگ عصیانگر از نیما اکبرپور با تلگرام آشنا شدم، در تلاطم زمانی که یک موج ناامنی اینترنتی بر سر زبان‌ها افتاده بود، تلگرام توانست با تکیه بر "چت کد شده" جا برای خود باز کند. از طرف دیگر محیط برنامه هر زمان پویا‌تر شد. مقایسه کنید با وایبر که اتفاق خاصی تا الان در آن رخ نداد. البته بعنوان پیغام‌رسان واقعا اپلیکیشن خوبی است. در این بازار که اپلیکیشن‌های دیگر هنوز وارد محیط‌های دیگر نشده‌اند تلگرام توانست با محیط دسکتاپ هم گوی سبقت را برباید. 

این نکته را هم بدانیم که تلگرام به یکی از بهترین روش‌های ارسال فایل بدل شده. ابزاری که اصلا قرارنبود باشد. 

۵