برو به محتوای اصلی

بدترین راهنمایی که تا به حال دیده‌اید یک بزرگتر به یک جوان داده چه بوده؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

برای یک دختر خوب نیست که __________. 

۱۱

من تا بحال به دفعات دیدم که پدر و مادر دوستام٬ بچه‌هاشون رو تشویق به قدم گذاشتن در راه آرزو‌های دست‌نیافته‌ی خودشون کردن. این مهم در دوره متولدین دهه ۶۰ که خیلی چیزها روی اونها تست شد بیشتر از دیگر دهه‌ها دیده میشه.

توضیح دلایلش تقریبا واضح هست و از حوصله این بحث خارج٬ اما اگه بخوام پاسخ دقیق بدم این راهنمایی بد رو در انتخاب بین رشته‌های انسانی٬ تجربی و ریاضی در دبیرستان دیدم. قطعا این انتخاب از انتخاب رشته دانشگاه هم مهمتر هست و به علت کم‌سن بودن بچه‌ها در این سن و داشتن شناخت کم از تواناییهاشون٬ یک انتخاب اشتباه آسیب بسیار بیشتری به آنها وارد می‌کنه.

۹
میثم پورگنجی ، برنامه‌نویس در تیم یسنا

«دست از این خیالات بردار و به پول فکر کن!».

۷
مو نوروزیان ، طراح ،پرزنتر و فکر کن

دوستی داشتم که پدرش وی را به خواندن پزشکی ترغیب کرد، درحالیکه مشاور مدرسه‌اش گفته بود جواب تست‌های ارزیابی نشان میدهد که رشته انسانی برایش مناسب است اما با توجه به بازار کار مهندسی، بهتر است مهندسی عمران در یک دانشگاه خوب بخواند که آینده‌اش تامین شود. وی نتوانست در آزمون تجربی نمره‌ای کسب کند، به سربازی رفت، آنجا به پیشنهاد یکی از دوستانش برای آوردن بار با لنج به جنوب رفت، شکست خورد. 

نتیجه اخلاقی: بیاییم با معیارهای زندگی رویایی خود، برای دیگران تصمیم نگیریم.

۷
مصطفی امینی ، بنیان گذار و کارگردان استودیو 229

تو خیلی آرمانی فکر میکنی از خیالات بیا بیرون ...

۷
عماد ساعدی ، آهنگساز، توسعه دهنده کسب و کار

اکثر راهنمایی‌هایی که بزرگترها به جوون‌ها می‌کنن، در واقع «توصیه» هستند، نه «راهنمایی». به نظرم به طوری کلی راهنمایی‌هایی که برای افراد نسخه تجویز می‌کنن، مناسب نیستن چون هر فرد با فرد دیگه متفاوته. من راهنمایی‌‌ای رو ترجیح میدم که به فرد سرنخ میده تا بتونه اون رو با شرایط خودش منطبق کنه.

۶
سامان محمودیان ، دانشجو-برنامه نویس

 به دکتر جماعت اعتماد نکن.... 

۶

این کار را ادامه بده یا این پروژه را قبول کن (علیرغم میل باطنی و علاقه‌مندی به آن کار یا پروژه) چون برای رزومه‌ات خوب است!

۶
مرتضی صادقیلر ، مسئول توسعه محتوا و مدیر رسانه

برو تو یه شرکتی جایی کار کن که خیالت راحت باشه یه آب باریکه‌ای داری و از گشنگی نمیمیری!!! پس‌فردا هم مریض شدی بیمه داری. 

۶

تو مقدمه کتاب "بابای پولدار، بابای بی پول" به یه بحثی اشاره شده که والدین به فرزندانشون میگن "برو خوب درس بخون، تا یه کار خوب پیدا کنی". این توصیه خوبی برای نسل جدید نیست، چون دیگه مدرسه و نظام آموزشی نمیتونن آینده یک بچه رو تامین کنن.
پشت این تفکر، کارمند خوب شدن و در انتظار مزایای بازنشستگی خوب بودن  هستش که دیگه توصیه خوبی برای این نسل نیست و دنیا تغییر کرده.

کلا بهتره نوجوان‌ها از همون ابتدا دانش خوبی رو مسائل مالی و مدیریت مالی تو زندگیشون یاد بگیرن و سراغ آموزش و رشته‌هایی برن که واقعا دوستش دارن. وقتی با این علاقه وارد اون حوزه‌ای که دوست دارن بشن و با پشتوانه دانش مالی که دارن میتونن با خلاقیت و نوآوری به درآمد خیلی خوبی هم برسن و زندگیشون رو تامین کنن تا کارمند یه سازمان و شرکتی بشن که فقط باید کارهای حوصله سر بر و تکراری بکنن و منتظر یه روز خوب باشن. 

بحث این نیست که جوون تحصیل رو ادامه نده، برعکس منظور اینه که تو رشته‌ای که علاقه داره ادامه تحصیل بده و از همون دوران جوونی آموزش‌های مکمل برای ورود به تخصص مورد علاقه‌اش رو یاد بگیره.

۶
مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

متأسفانه فعالیت‌های هنری از دیدگاه اکثر افراد قدیمی با توجه به اینکه پول زیادی به همراه نداره، کاری بیهوده است. یکی از بدترین نصیحت‌ها زمانی هست که یک فرد به دنبال فعالیت هنری مورد علاقه‌اش میره و با عبارت "برو فکر نون باش که خربزه آبه" از جانب بزرگترها به عنوان راهنمایی روبرو میشه.

۵
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

راهنمایی جوانان تحصیل‌کرده به ادامه تحصیل با این مضمون که: این رشته که میخوای انتخاب کنی در مقطع کارشناسی شغل کم پیدا می‌کنی، باید ادامه بدی فوق و دکترا بگیری (بدترین راهنمایی و مشاوره تحصیلی).

۵

این کاری که داری انجام میدی اصلا آینده نداره. برو فلان کار دیگه رو انجام بده.

۴