برو به محتوای اصلی
محمّد کیهانی
استاد کارآفرینی، نوآوری و استراتژی در دانشگاه کلگری (کانادا)
۲ سال پیش پرسیده شده

بهترین کلاس درسی که در عمرتان گذرانده‌اید کدام بوده و چرا؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

درس شبکه‌های کامپیوتری در دوره لیسانسم بود. اونقدر استادش شیرین درس می‌داد که همیشه کلاسش شلوغ بود، با اینکه حتی حضور و غیاب هم نمی‌کرد. کلاس فیزیک در دوره پیش‌دانشگاهی هم همینطور بود. معلم فیزیکمون اونقدر راحت راجع  به مسائل سخت فیزیک توضیح می‌داد و حلشون می‌کرد که انگار داره یه داستان واسمون تعریف می‌کنه. و هنوز خیلی از مسائل فیزیک رو می‌تونم با دانشی که از اون کلاس کسب کردم حل کنم. فن بیان استاد و نحوه‌ی برخوردش با دانش‌آموز یا دانشجو خیلی در کیفیت کلاس تاثیر داره. شاید استادی از نظر علمی خیلی باسواد باشه ولی نتونه یک کلاس رو جذب خودش بکنه. در مقابلش استادایی هم هستن که نه تنها تو جذب کردن دانشجوها موفق هستن، بلکه حتی مسیر تفکر و کار اونها رو تغییر می‌دن و تاثیر بزرگی تو آیندشون میزارن. 

ناشناس

یه دوره کوتاه آموزشی زیر نظر دکتر شهباز مرادی بود که به صورت تئوری و کارگاهی برامون رفتار سازمانی رو آموزش داد و شاید همین کلاس بود که محرکی شد تا کارشناسی ارشدم رو تو یک رشته مرتبط با منابع انسانی و رفتار سازمانی بگیرم.

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

در دوره‌ی دانشجویی تو کلاس برنامه‌نویسی پیشرفته استاد می‌خواست در مورد شی‌گرایی تدریس کنه و بعد از این که بیشتر بخش‌ها رو گفت می‌خواست یه جمع بندی کنه اومد سر کلاس بازی کانتر رو اجرا کرد و مبحث شی‌گرایی رو تو قالب این بازی به نحوی جمع‌بندی کرد که تا الانم یادمون مونده و اون قدر مثال کاربردی بود که انگیزه‌ای شد برای خودم برم بازی انگری بردز رو از لحاظ شی‌گرایی تحلیل کنم با اینکه خیلی منابع تو این زمینه به شدت کمه و به جرات میتونم بگم حتی تو منابع خارجی هم ندیدم ولی ما رو مجبور کرد فکر کنیم بخش‌های مختلفش رو منطبق کنیم با تعاریف بزرگی که تو شی‌گرایی داریم چون مصداق برای این درس پیدا کردیم هنوز شیرینی این کلاس رو حس می‌کنم. البته این از تجربه بالای اون استاد بود که باعث شد وقتی هم که داریم بازی می‌کنیم اون مفاهیم دوباره برامون تکرار بشه و بهش فکر کنیم.

البته نکته‌ای که اینجا به نظرم خالی از لطف نیست اینه که وقتی شما به وفور ویدیو‌های آموزشی تخصصی رو تو یه حوزه دنبال می‌کنید مثل فیلم‌هایی که تو زمینه برنامه‌نویسی هست که شرکت‌هایی مثل لیندا یا یودمی یا غیره تولید می‌کنن با استاندارد‌های آموزشی اشنا میشی. اینکه حجم مطالبت رو بتونی تو chapter‌های مختلف با تایم‌های خیلی کوتاه تقسیم کنی یا ابزار‌هایی خوبی رو در کنارش معرفی کنی که کار توسعه رو بهتر کنه یا از مثال‌هایی تو دنیای واقعی استفاده کنی منطبق با اون موضوع تدریس باشه همه اینا مواردی هست که تو اموزش‌های زبان اصلی به شدت رعایت میشه.