برو به محتوای اصلی

چرا بعد از اولین جلسه باشگاه بدن‌سازی درد فوق‌العاده‌ای در عضلات خود حس می‌کنیم؟ چگونه می‌توانیم درد آن را تسکین دهیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

 درد بعد از تمرین ورزشی سنگین یا (Delayed Onset Muscle Soreness (DOMS یه زمانی تصور میشد به علت تجمع اسید لاکتیک ناشی از سوخت و ساز در عضلات باشه. اما تحقیقات جدید نشون داده که علت چیز دیگه‌ای باید باشه و یه تئوری جدیدتر علت درد رو ناشی از پاره شدن ماکرو فایبرهای تشکیل‌دهنده عضلات میدونه. با این‌حال فیزیولوژی ایجاد درد همچنان به طور کامل مشخص نیست.

۱۶
رضا هاشمی ، مهندس ارشد معماری کامپیوتر

وقتی فشار بیش از حد معمول به عضلات میاد تغییراتی در بافت آنها ایجاد میشه که تا حدی به پارگی‌های مویرگی و بافتی ربط داره اما اهمیت خاصی نداره چون لازمه این کار است. بدن مجددا ترمیم و بازسازی میکنه و بخشی از فرآیند تقویت و تولید و رشد عضلات بعد از بدن سازی است.

۷
مهدی سماواتی ، دیپلم،ارایشگر، مربی پرورش اندام ،راپل کار،جوشکار،پرورش دهنده گلهای اپارتمانی

درد در عضلات در روزهای ابتدایی تمرین کاملا طبیعی است البته درد در مفاصل نشونه خوبی نیست شما می‌توانید روند فشار بر عضلات را تدریجی پیش ببرید تا هم از آسیب‌دیدگی دور باشید و همچنین از تکنیک شوک بر عضلات استفاده کنید. بنابر این روزهای اول از تکنیک به ناتوانی رساندن عضلات استفاده نکنید، به هر حال انجام حرکات کششی حین تمرین و روزهای استراحت کمک کننده است.

۷

به صورت خلاصه علت ایجاد درد بعد از فعالیت، تجمع مواد (اسید لاکتیک) حاصل از سوخت و ساز سلول‌های ماهیچه‌ای در اون ناحیه هست.

بعد از یه مدت ورزش مداوم به دلیل تشکیل عروق جدید و افزایش ظرفیت خونرسانی به بافت ماهیچه، اسید لاکتیک حاصل از سوخت و ساز به وسیله‌ی جریان خون به سرعت از محل دور میشه. درنتیجه درد و گرفتگی ایجاد نمیشه.

برای تسکین درد ماساژ دادن و همینطور دوش آب گرم بلافاصله پس از فعالیت میتونه مفید باشه. 

اگه گرفتگی شدید باشه و کل بدن درگیر بشه، به صورت کوتاه مدت میتوان از داروهای ضد‌التهاب غیر استروئیدی مثل ژلوفن و ناپروکسن استفاده کرد.

 

۶