برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

آیا می‌توان همه‌ی انسان‌های روی زمین پولدار شوند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

اول باید به تعریف پول بپردازیم.
منابع کره زمین محدود است. در گذشته برای مبادله از این منابع استفاده میشد. برای مثال کسی که به پوست چرمی نیاز داشت، در مقابل ۱ پوست، به اندازه ۱ گونی گندم، به طرف مقابل تقدیم می‌کرد.
با این حساب بر اساس وزن و مقدار هر چیز و همچنین میزان فراوانی آن، ارزش کالاها و منابع مشخص می‌شود.

از آن جایی که محدودیت منابع و همچنین مشکلات در انتخاب کالاها به وجود آمد، انسان‌ها رو به ساخت یک کالای اعتباری کردند. برای با ارزش کردن آن بهترین و خاص‌ترین فلز یعنی طلا انتخاب شد و بدین ترتیب سکه طلا معیار قرار گرفت. 

امروزه در هر بازاری ارزش یک کالا معیار است. در بازار نفت، نفت برنت دریای شمال و در بازار ارز، دلار ایالات متحده آمریکا.

اما اسکناس کاغذی چگونه با ارزش می‌شود؟

مهمترین مساله در امور اقتصادی، پشتوانه مالی و اعتباری است. یعنی به همان میزان و ارزش که اسکناس چاپ می‌شود، باید طلا یا دیگه منابع با ارزش به عنوان ذخیره قرار بگیرد. هرچقدر میزان چاپ اسکناس برای یک ارز (مثلا بولیوار کشور ونزوئلا) بدون افزایش میزان ذخیره، بیشتر شود، ارزش آن اسکناس کمتر و در اصطلاح افزایش تورم به وجود می‌آید.

بدین ترتیب همان میزان که پول یا اسکناس در دنیا وجود دارد، به همان نسبت منابع زمین دست‌نخورده و ذخیره شده باقی می‌مانند.

آیا همه انسان‌ها می‌توانند واقعا پولدار شوند؟

با این حساب باید دید آیا همه انسان‌ها در همه نقاط دنیا به یک اندازه به منابع زمین دسترسی دارند؟

اگر نفت را یک ثروت در نظر بگیریم، آیا مردمی که در ونزوئلا به نفت دسترسی دارند با مردمی که در سوئیس تقریبا به هیچ منابع زمینی دسترسی ندارند، می‌توانند در یک میزان از ثروت و رفاه قرار بگیرند؟

موارد بسیار زیادی در ثروتمند کردن انسان‌ها نقش دارد. یکی از بهترین نعمت‌ها، طمع و حرص است (با حق‌خوری دیگران اشتباه گرفته نشود). کسی که ثروت بیشتری دوست دارد و همچنین می‌خواهد خانه مجلل‌تر داشته باشد و البته حقوق کسی را پایمال نمی‌کند، طبیعیست باید ثروت بیشتری به دست بیاورد.

از آن‌جایی که بسیاری از انسان‌ها تمایلی به طمع برای کسب منابع بیشتر ندارند، همچنین منابع زمین همانطور که در دنیا به یک شکل تقسیم نشده است برای انسان‌ها هم به یک شکل در دسترس نیست، پس افراد و جوامعی که بیشتر برای کسب ثروت تلاش می‌کنند، به منابع بیشتری دسترسی پیدا کنند تا افرادی که حتی انگیزه‌ای برای این تلاش‌ها ندارند!

مو نوروزیان
طراح ،پرزنتر و فکر کن

پول‌دار شدن همه افراد ممکن نیست، چون در این صورت هیچ حرکت اقتصادی صورت نمی‌گیرد. مانند این است که همه سطح کره زمین صاف و یکنواخت باشد. برای زندگی نیاز به دره و تپه، پستی و بلندی است. از طرف دیگر "پول دار"ی کاملا برای افراد متفاوت است. و اتفاق دیگر اینکه واکنش همه افراد نسبت به پولدار شدن و پولدار ماندن هم فرق می‌کند.

مثال: اگر در یک لحظه یک جمعیت مشخص را پولدار کنید (مثلا پول به حساب بانکی‌شان تزریق کنید) در زمان‌های متفاوت آنرا از دست می‌دهند (خرج/سرمایه‌گذاری وغیره). خوب، آیا می‌توان باز به آنها پول تزریق کرد؟ از کجا؟ از شخص دیگری باید گرفت؟ 

اقتصاد در واقع بده بستان‌های افراد است که زنجیره‌ای را تشکیل می‌دهد. درست مانند حرکت آب از بالا دست به پایین دست. چرخش آب هست که زندگی می‌آفریند نه رکود آن.

محسن

پولدار شدن به سطح توقع مردم بستگی دارد. مطمئن باشید اگر تمام مردم ثروتمند شوند سطح توقع آنها هم بالاتر می‌رود یعنی بیشتر پول خرج می‌کنند. البته عده‌ای خیلی ول‌خرجی می‌کنند و برعکس عده‌ای صرفه‌جویی می‌کنند و دوباره فاصله‌ی طبقاتی به وجود می‌آید.

اگر فرض کنیم همه‌ی مردم به منبع ثروت وصل باشند و هیچ وقت فقیر نشوند (چنین چیزی غیر ممکن است) فکر کنم دنیا و آدم‌ها نابود شود. تعدادی از علل آن عبارتند از:

1- تفریح زیاد و نابودی منابع طبیعی

2- خوردن و آشامیدن زیاد و نابودی انسان‌ها

3- پایان یافتن منابع طبیعی و منابع انرژی و نابودی کامل زمین

...

ناشناس

با تمام قاطعیت می‌گویم خیر. اگر همه‌ی انسان‌ها پولدار شوند با مشکلاتی بزرگ مواجه خواهیم شد. در وهله‌ی اول یک سوال مطرح می‌شود که آدم پولدار چقدر باید دارایی داشته باشد، ۱ میلیارد، ۱۰۰ میلیارد و... اگر همه انسان‌ها یک میلیارد تومان دارایی داشته باشد منجر به سقوط کردن ارزش ۱ میلیارد می‌شود و در نتیجه همه‌ی کالا‌های مصرفی گران می‌شود مثلا شیر می‌شود ۲۰ هزار تومن. دوم اینکه  اگر همه پولدار شوند،  قشر کارمند و کارگر از بین می‌رود و باعث خوابیده شدن کارخانجات و شرکت‌ها می‌شود. این یک فاجعه هست و باعث مختل شدن زندگی انسان‌ها می‌شود. در ضمن نزاع شدیدی هم بین مردم بوجود می‌آید، مثلا فرض کنید شما یک ماشین BMW می‌خواهید داشته باشید. خوب این ذات انسان هست که چیزی‌های خوب را برای خودش فراهم کند. پس افراد دیگری هم خواهان خرید آن ماشین هستند و کارخانه BMW قادر به تولید BMW برای همه مردم جهان نیست و این منجر به نزاع و درگیری بین مردم می‌شود. در ضمن این هم باید بگویم دیگر کارخانه BMW کارگری ندارد که ماشین تولید کند. یکجا جمله‌ی بسیار زیبایی شنیدم که اگر یک نفر مبلغی سود کند، دیگر فردی همان مبلغ را ضرر کرده است و این کاملا با سوال منافات دارد. اصولا این جمله یک شعار بیشتر نیست که ما می‌توانیم همه را پولدار کنیم.

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۳۹ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۳ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه