برو به محتوای اصلی
علی قهرمان‌زاده
مهندس نرم افزار - طراح و توسعه دهنده وب و موبایل
۲ سال پیش پرسیده شده

سرمایه‌گذار از چه مرحله‌ای تمایل به ورود استارتاپ را دارد؟ مثلا امکان دارد ایده کلی و مدل کسب و کار را داشته باشیم ولی به دلیل دانش فنی متوسط (طراحی و برنامه نویسی) بخشی از سرمایه‌گذاری جهت یادگیری در طول تولید محصول مصرف شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

تیم ما هم در مرحله جذب سرمایه‌گذار هستش. تجربه ما طی مذاکره با چند سرمایه‌گذار نشون میده که سرمایه‌گذاری وابسته به ملموس بودن محصول برای سرمایه‌گذار داره. همچنین اونا تمایل دارند که بیش از ۶۸ درصد سهام در اختیارشون باشه تا بتونن اختیار سرمایه تزریق شده رو در اختیار داشته باشن. این با تمایلات تیم تولید کننده در تضاده و معمولا به توافقات نهایی ختم نمیشه. ولی اگر بیزینس در مرحله محصول اولیه باشه و زیر بار رفته باشه، قدرت مذاکره بالاتری به تیم تولید‌کننده میده. در حالت کلی هم سرمایه‌گذاری روی یک ایده برای سرمایه‌گذارها به تنهایی جذابیت نداره.

مرتضی صادقیلر
مدیر محتوا و مربی تولید محتوا

سوالتون خیلی به اعضای تیم و رویکرد اون سرمایه‌گذار بستگی داره. البته که مدل کسب و کار فوق العاده هم ممکنه تاثیر داشته باشه ولی به نظر من تاثیرش خیلی پایین هست. در نهایت باید ارزش ویژه‌ای وجود داشته باشه که سرمایه‌گذار، مایل و راغب به سرمایه‌گذاری باشه. در مورد بخش اول سوالتون هم باز خیلی به نوع کار و رویکرد سرمایه‌گذار بستگی داره، بعضی از سرمایه گذاران به دنبال ایده‌هایی هستند که محصول خوبی ارائه می‌کنه و در فاز رشد هست و نیاز به توسعه فوق‌العاده‌ای در اون حس میشود. برخی دیگر هم که ریسک‌پذیر ترند، مایل به سرمایه‌گذاری بر روی تیم‌ها و ایده‌های نوپا هستند، این سرمایه‌گذاران معمولا ضمن متحمل شدن ریسک بالای پروژه، درصد بالایی از سهام را نیز از آن خود می‌کنند.

آمار سوال

۱۰۱ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه