برو به محتوای اصلی

بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در استارتاپ‌های ایرانی می‌بینید کدامند؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

نداشتن تمرکز کافی بر روی محصول، درگیر حاشیه شدن و دور شدن از هدف. 

گاها دیدم افراد، مدیریت یک استارتاپ رو به عنوان شغل دوم  یا کار پاره وقت قلمداد می‌کنند در صورتی که باید تمرکز کافی داشت. 

۹
رضا هاشمی ، مهندس ارشد معماری کامپیوتر

آرزوهای کوچک و تنبلی (یا راحت طلبی) و اعتماد‌به‌نفس کم. به نظرم بزرگترین سرمایه یک استارتاپ رویای بزرگ آن است و باید در جستجوی تغییر بزرگ و اثر‌گذاری و به قول رایج Disrupt در ابعاد ملی و جهانی باشد و برای آن  شبانه روزی تلاش خستگی‌ناپذیر کند. رویای بزرگ روح بزرگ هم می‌خواهد. وقتی موسس استارتاپ از ابتدا دنباله‌رو دیگران باشد و نه مطالعه داشته باشد و نه سواد فنی یا کسب و کار و نه تصور واقعی از توانایی‌های خودش و هدفش از کار و زندگی و نه میل به تحمل سختی داشته باشد نمی‌تواند کار بزرگی انجاد دهد.

۹
حسن سیدی ، مدیر دیجیتال مارکتینگ

یکی از عمده مشکلاتی که به نظر من میاد اینه که بعد از اینکه یه استارتاپ کاربرهای زیادی رو جذب میکنه از کیفیت خدماتش کاسته میشه و دیگه به کاربرهاش مثل سابق احترام نمیذاره.

۸
عباس نادری ، محقق امنیت اطلاعات

ریسک نکردن به اندازه کافی.

خیلی از افراد وقتی می‌خوان استارتاپ تشکیل بدن، All In وارد نمیشن. برای موفقیت استارتاپ باید هرچی دارید توش بذارید. به این معنی نیست که از شکست نترسید، بلکه باید فهمید که شکست بخشی از موفقیت‌های آینده است.

برای یک استارتاپ باید هرچه توان دارید بذارید، ولی درگیرش نشید. به موضوع عقلی و منطقی نگاه کنید و اگر کسی با دلیل بهتون گفت که در حال شکست خوردن هست منطقی بررسی کنید و مسیر رو اصلاح کنید.


۶
عماد ساعدی ، آهنگساز، توسعه دهنده کسب و کار

به نظرم استارتاپ‌های ما از نظر فنی قوی هستند. مشکل اصلیشون مارکتینگه که به خاطر آگاهی نداشتن از این کار، نه تنها اقدام قابل توجهی انجام نمیدن، بلکه گاهی حتی قدم‌هایی برمی‌دارند که به چهره کسب و کارشون آسیب می‌زنه.

۵