برو به محتوای اصلی
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا سرویس ایرانی بکتوری (Backtory.com) قابلیت‌های مشابه Firebase رو داره؟ یا به نظرتون بهتره Back-end خودم رو بسازم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

علیرضا فراهانی
مهندس نرم افزار در بکتوری

بکتوری و Firebase در برخی سرویس‌ها شبیه به یکدیگرند و برخی دیگه از سرویس‌ها رو بکتوری داره Firebase نداره و یا بالعکس. بکتوری به جز سرویس ذخیره فایل و CDN در سایر سرویس‌ها صنعت بازی و بازی‌نویس‌ها رو مد نظر داره اما فایربیس بیشتر توسعه‌دهنده‌های Appها رو.

بکتوری و Firebase:

  •  هر دو برای شما Uptime بالا و Scaling رو فراهم‌ می‌کنند تا بتونید بدون دغدغه اقدام به پیاده‌سازی منطق برنامه خود کنید و خیالتان از دردسرهای سرور راحت باشد.
  •  هردو، سرویس کاربران، دیتابیس، ذخیره فایل و رایانش دارند.
  • بکتوری سرویس‌هایی از قبیل بلادرنگ، لیدربورد و درون‌پرداخت امن رو ارایه می‌ده که برای توسعه‌دهندگان بازی بسیار پراستفاده هستند و یا سرویس CDN (برای cache کردن فایل‌های پراستفاده و serve کردن بهتر Fileها).
  •  فایربیس سرویس‌هایی مانند TestLab، Hosting, Performance Monitoring و پوش نوتیفیکشن و آنالیتیکس و Crash Report ارایه می‌ده که بکتوری نمی‌ده.

اما مهمترین مزایای بکتوری نسبت به Firebase در سرویس‌هایی که ارایه می‌ده نیست، بلکه:

  • پرداخت ریالی: حتی برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی هم هنوز پرداخت و انجام business با شرکت‌های خارجی سخت و دردسرساز هست. توسعه‌دهندگان مستقل که جای خود را دارند.
  • اطمینان از تحریم نبودن و نشدن: با توجه به تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال می‌کنه شاهد بسته بودن بعضی سرویس‌های Firebase روی ایران هستیم (مانند realtime-database) و البته بسته شدن سرویس Google Analytics در سال جاری هم نشون داد که نمی‌شه اطمینان کرد که اگر سرویسی الان فعاله در آینده هم فعال بمونه.
  • پشیبانی و مستندات فارسی: اگرچه تعداد مطالب و آموزش‌ها در مورد Firebase در اینترنت به مراتب بیش از بکتوریه اما مستندات فارسی و از اون مهمتر تیم پشتیبانی بکتوری پیاده‌سازی رو برای توسعه‌دهنده بسیار راحت می‌کنند. در این مورد بهترین تبلیغ مشتریان ما هستند.
  • سرعت بیشتر و latency کمتر. با توجه به اینکه تمام سرورهای فعلی بکتوری در ایران هستند باعث می‌شود که تاخیر در جواب دادن به درخواست‌ها خیلی کمتر از حالتی باشد که سرورها خارج از ایران هستند.
  • مدل قیمت‌گذاری: در بکتوری می‌توانید تمام شارژ خود را به یک سرویس اختصاص بدهید در حالی که Firebase این امکان را ندارد.

 البته نباید امکانات، سرمایه و سابقه‌ی شرکتی مانند گوگل رو با بکتوری مقایسه کرد و قطعا فایربیس کیفیت بهتری در سرویس‌هاش داره و در هر سرویس قابلیت‌های بیشتری رو نسبت به بکتوری ارایه می‌ده.

** بنده توسعه‌دهنده‌ی SDKهای Unity و Android بکتوری هستم و گفته‌های بنده خالی از جهت‌گیری نیست. 

خوب شد این سوال رو دیدم، مدتی بود داشتم دنبال چنین چیزی میگشتم. من به مدت دو سال با Firebase کار کردم و یک سیستم چت و اعلان (Notification) رو اجرا کردم (در این سایت‌ها: ajobthing۱۶۹، maukerja۱۳۸، ricebowl۱۲۶ و internsheeps۲۲۴). تا جایی که تونستم مستندات فنی این سایت رو خواندم و اکانت ساختم اما متاسفانه ساخت پروژه فقط با شارژ حساب امکانپذیر هست.

تا جایی که دیدم این سایت قابلیت‌های مشابه رو دارد و مهمتر از همه اینکه به راحتی میتوانید هزینه رو به ریال پرداخت کنید. اما مهمترین چیزی که وجود نداره کتابخانه Javascript برای محصولاتشون هست و Firebase یک کتابخانه خیلی خوب داره. مورد دیگه که باید تست بشه اینکه وقتی بار زیادی از محصولاتشون کشیده میشه باید دید مدیریت خوبی دارن یا نه، که وجود یک سیستم نمایش وضعیت صحت کار سرویس‌ها مانند این۳۰۵ خیلی نیاز هست.

نکته آخر هم داشبورد برنامه‌نویس و همینطور سیستم مستنداتشون هست که جای کار زیادی داره. شاید به نظر بی‌اهمیت بیاد اما در زمان کدنویسی و یافتن راه حل خیلی خودنمایی میکنند. خیلی مشتاقم کسانی که از خدمات این شرکت استفاده کردند تجربیاتشون رو اینجا ببینم.

آمار سوال

۲٬۶۶۰ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه