برو به محتوای اصلی

بهترین مکان‌ها برای معرفی اولیه (Launch) یک استارتاپ نوپای فارسی‌زبان کدامند؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ناصر غانم‌زاده ، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اُپاتان

کاملا بستگی دارد به گروه هدف استارتاپ شما؛ و اینکه در میان گروه هدف، بخش کوچکتری که معمولا پذیرندگان آغازین۵۵ (Early Adopters) خوانده می‌شوند کجا سریعتر یافت می‌شوند.

برای نمونه اگر استارتاپ شما در زمینه‌ی آی‌تی است؛ سایت یا اپ، برای معرفی شبکه‌های اجتماعی می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. در ایران شبکه‌های اجتماعی توییتر، اینستاگرام، تلگرام (گروه‌ها)، تلگرام (کانال‌ها)، اینستاگرام و لینکداین نسبت به دیگران برای دست‌یافتن به پذیرندگان آغازین گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

با این حال بازهم تاکید می‌کنم کاملا بستگی دارد به نوع کسب‌وکار شما، گروه‌ هدفتان و این‌که کانال دسترسی به پذیرندگان آغازینِ آن گروه هدف کدام هستند.

۱۲
رضا هاشمی ، مهندس ارشد معماری کامپیوتر

موثرترین شکل معرفی برای خدمات محتوا محور به شیوه‌ای است که وفادارترین کاربران را ایجاد کند. تجربه شخصی من این است که بهترین مکان معرفی در صفحات شخصی کاربران و از طریق بازاریابی سینه به سینه (Gorilla Marketing)  است. روشهای مختلفی برای این شیوه معرفی وجود دارد و هدف نهایی کسب اعتماد و ورود به قلب مخاطب است. ایجاد فضای احترام متقابل با کاربران و ارتباط با لحن دوستانه و پاسخگویی سریع به مشکلات در کنار مصاحبه با رسانه‌ها بدون اشاره به کارکرد استارتاپی و تاکید بر ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی خدمات به نظرم موثرند.

۸