برو به محتوای اصلی
سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو
۲ سال پیش پرسیده شده

آیا شرکت خودروسازی تسلا (Tesla) آینده روشنی دارد یا توسط شرکت‌های بزرگ‌تر ماشین‌سازی از بین خواهد رفت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

رامین صفایی
دانشجوی نرم‌افزار

در پیشرو بودن تسلا شکی نیست. تسلا بیشترین تعداد ایستگاه‌های شارژ رو در آمریکا داره، برند قدرتمندی در بازار ساخته و از طرفی مدل‌های متنوع و نسبتا موفقی عرضه کرده. مشکل اصلی که باعث میشه موفقیت تسلا در آینده حتمی نباشه اما لزوما رقبا نیستن، بلکه قابلیت تامین مالی و سوددهی شرکت هست. مشکلی که طی ماه گذشته جدی‌تر شده و حتی احتمال برکناری ایلان ماسک هم وجود داره. توضیح مشکل هم نسبتا ساده هست، پروژه‌های تسلا بلندپروازانه هستن و هزینه‌های زیادی می‌برن و از طرفی سود چشمگیری ندارن.

رقبا امسال در CES حضور خوبی داشتن اما در نهایت هیچکدوم از یه کانسپت آینده‌نگرانه قدمی جلوتر نرقتن.

زمانی هم تسلا به عنوان مقصد بعدی خرید اپل مطرح شد که گویا منتفی شده.

مو نوروزیان
طراح ،پرزنتر و فکر کن

آقای ماسک از جایی که راهی برای ارسال حواله‌های پولی بر بستر شبکه را ایجاد کرد نشان داد که شم خوبی در نگرش آینده دارد. اگر هرکدام از سه‌گانه وی ۱۰سال زودتر آغاز شده بودند،کاملا به ورشکستگی می‌انجامیدند. اما سیر آینده‌نگری نشان می‌دهد که هرکدام از این حوزه‌ها با فضایی بسیار عالی برای کاسته شدن از هزینه‌های تولید و افزایش فروش منطقی روبرو هستند. توجه داشته باشیم که جدیدترین محصولات شرکت‌های بزرگ دنیا هنوز هم با قلب کهنسالی بنام موتور درونسوز حرکت می‌کنند. نظر خواننده را به این مثال جلب می‌کنم که پیشرفت فن‌آوری خودرو مانند این است که نوشته حاظر را در نمایشگر VGA یا حتی QVGA بخوانید. پیشرو بودن همیشه سخت است. هیچکدام از ما یادمان نمی‌رود زمانی که استیو جابز ترجمه جدیدی از واژه تبلت را بصورت آیپد رونمایی کرد، خیلی‌ها آنرا با لوح‌های سنگی مقایسه می‌کردند و بزرگانی مانند فوجیتسو چگونه در جلوی این روند ایستادند. در هرصورت، توجه کنیم که فعلا یک روداستار قرمز زیبا الان بالای سر ما بر روی مدار سی کلارک در حرکت است! که صد البته نه پورشه این جایگاه را دارد نه جی-ام.

مرتضی صادقیلر
مدیر محتوا و مربی تولید محتوا

من تاکنون هر خودرو الکتریکی که دیده‌ام، به نوعی به پیروی از تسلا بوده. سخت است که پیرو بر جایگاه لیدر خود بنشیند، مگر اتفاق فاحش مدیریتی که از جانب تسلا سر بزند.

علی ای حال به نظر من شرکت تسلا، در آغاز فاز اول یک انقلاب بزرگ است. 

پویا غفاری
بنیانگذار و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی مد فیزا

به نظر من از بین نخواهد رفت ولی به آن جایگاهی که شایسته هست در مقابل پولی که برای ایده جاه‌طلبانه ایلان ماسک سرمایه‌گذاری شده سود بالایی نخواهد داشت مگر اینکه ایده‌های بهتری ارایه کنند مثلا ایده ماشین‌های برقی من را متحیر نکردند ولی ایده تریلی‌های برقی واقعا جالب اومد برام و واقعا میتونه انقلاب بزرگی به وجود بیاره.