برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

منظور از فناوری‌های حقوقی (Legal Tech) چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

محمدحسین امیری
مدیرعامل وینداد

در دهه اخیر و پس از تحولی که در صنعت مالی، حسابداری و بیمه رخ داد، امروزه شاهد تحول دیجیتالی صنعت حقوقی در کشور هستیم. استارتاپ‌های حوزه فناوری‌های حقوقی به صورت روزافزون افزایش پیدا می‌کنند، این استارتاپ‌ها در جهت تقویت صنعت حقوقی کشور و رفع نیازهای حقوقی به صورت آنلاین کارآمد و مقرون به صرفه فعالیت می‌کنند.

در واقع فناوری‌های حقوقی یعنی سرویس‌ها و خدمات حقوقی در بستر تکنولوژی و به صورت آنلاین ارائه می‌شود. در حال حاضر پلتفرم‌های خارجی در حال ارائه خدمات حقوقی در بستر تکنولوژی هستند. در ایران نیز وینداد پلتفرم خدمات حقوقی آنلاین۵۶ به تازگی فعالیت خود را شروع کرده است. وندا استارتاپی در حوزه فناوری‌های حقوقی است که برای دسترسی بهتر کاربران به خدمات حقوقی شکل گرفته است. خدماتی همچون بانک اسناد حقوقی و قراردادها، مشاوره و پشتیبانی اختصاصی برای هر قرارداد، امکان درخواست طراحی، تنظیم و بررسی قراردادهای حقوقی.

در کشور ما کسب و کارها و استارتاپ‌های نوپا نیازمند خدمات حقوقی هستند، در حالی که بنیان‌گذاران این دسته از کسب و کارها با مسائل حقوقی و قانونی آشنایی کافی ندارند و قانون تجارت ایران هنوز به خوبی این دسته از کسب و کارها را پوشش نمی‌دهد. به همین علت اغلب صاحبان ایده، استارتاپ‌ها و کسب و کارها با مشکلات متعدد حقوقی و قانونی مواجه هستند، مشکلاتی که مانع رشد و شکل‌گیری آن‌ها می‌باشند. اعتقاد من است که کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان زیست‌بوم کارآفرینی ایران مستحق دریافت خدمات مقرون به صرفه، ساده و اختصاصی حقوقی هستند.