برو به محتوای اصلی

کیفیت زندگی در کانادا بهتر است یا آمریکا؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ایمان رحمتی‌زاده، مدیر - مهندس نرم‌افزار

کیفیت زندگی رو باید بر اساس شاخصه‌های خودت تعریف کنی، ولی مزایا و معایب این دو نسبت به هم این‌هاست: 

  • آمریکا صنعت بسیار شکوفایی داره و برای کار و درآمد بسیار مناسب‌تر از کاناداست. برای یه متخصص در آمریکا فرصت‌های کاری بیشتری پیدا میشه. 
  • آمریکا آب و هوای متنوع‌تری داره از سرد تا گرم، مرطوب تا معتدل و یا حتی همیشه بهار. کانادا آب و هوای بسیار ناملایم‌تری داره.
  • امنیت در کانادا بسیار بالاتره. در آمریکا حمل اسلحه آزاده. نظام سرمایه‌داری طبقه‌ی بشدت فقیر و بی‌خانمان میلیونی رو تحویل شهرها و جامعه داده که ناامنی‌های بیشتری رو ایجاد می‌کنند. 
  • خدمات پزشکی در آمریکا گرونه، و اگه بیمه نشید (شرکت‌ها موظف به بیمه‌ی افراد نیستند) می‌تونه هستی و زندگی‌تون رو به نابودی بکشه. نظام پزشکی آمریکا بشدت فاسد و سرمایه محوره و ممکنه برای یک چکاپ ساده مجبور شید حقوق یک ماهتون رو بدون بیمه بدید. در کانادا، نظام بیمه‌ی همگانی و دولتی هست و همچین دغدغه‌ای برای کسی وجود نداره. در برابرش در صورت داشتن بیمه‌ی خوب، تو آمریکا پزشک و مراکز پزشکی به وفور در دسترسی هست در حالیکه در کانادا باید تو صف‌های طولانی برای نوبت‌ گرفتن منتظر بمونید.
  • کانادا مهاجرپذیرتر از آمریکاست. آمریکا بخصوص تو فضای یک سال اخیر بشدت سیاست‌های ضد مهاجرتی دنبال می‌کنه. دولت ترودو برعکس بسیار دنبال جذب جمعیت متخصص کشورهای دیگه است.
  • فرهنگ عمومی مردم تو کانادا لیبرال‌تر و آزادی‌خواه‌تر هست. تو امریکا ایالت‌های مرکزی یا ایالت‌های معروف جمهوری‌خواه، فرهنگ بسیار بسیار پایینی تو این زمینه دارن و ۵۰ درصد جمعیت امریکا رو شکل میدن. این ایالت‌ها مذهبی‌تر، وطن‌پرست‌تر و کم‌تحمل‌تر نسبت به اقلیت‌ها یا مهاجران هستند. 
  • تحصیلات ابتدایی و متوسطه تو کانادا بهتر و در دسترس‌تر هست. تو آمریکا سطح تحصیلات عالی بالاتر هست. 
  • نظام سیاسی آمریکا بسیار فاسدتر از کاناداست. تو آمریکا شرکت‌ها قانونا لابی می‌کنند و با پرداخت پول رای سیاستمدارها رو می‌خرن. ر.ک. به آزادی اسلحه، انکار گرمایش جهانی، حمایت بی‌حدوحصر از اسراییل، قانون اصلاح مالیات و ده‌ها مورد دیگه. 
  • به عنوان یه ایرانی تو آمریکا رفت و آمد خودتون به ایران، و رفت و آمد خانواده‌تون به ایران دردسرهای بیشتری داره و اخیرا تا حدودی غیرممکن شده. تو کانادا بسیار راحت‌تر و آزادانه‌تره. 
  • مالیات تو کانادا بالاتر از آمریکاست و با اون مالیات پول بیمه همگانی، تحصیلات همگانی و امکانات دیگه رو فراهم می‌کنند. 


اینها چیزهاییه که ممکنه برات مهم باشه که تصمیم بگیری.  

۱۷

سوالات مرتبط

آمار سوال

۴۷۸ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ بار پرسیده شده
۱۱ ماه پیش پرسیده شده
آخرین بار ۱۰ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار