برو به محتوای اصلی

نظرتون در ارتباط با شبیه‌سازی (Clone) دو میمون در چین چیست؟ آیا کار درستی است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سلمان بهشتی ، کارشناس شبکه و IT - گرافیست

دو روش شبیه‌سازی وجود دارد:

1. شبیه‌سازی تولید: خلق یک کپی از یک موجود زنده بدون دخالت تولید مثل جنسی.

2.  شبیه‌سازی درمانی: پرورش سلول‌های بنیادی با اهداف درمانی.

روش اول به دلیل اینکه ممکن است در آینده به تولید یک انسان بیانجامد، با چالش‌های زیادی روبروست. در تعدادی از کشورهای اروپایی قوانین پیشگیرانه‌ای در این زمینه وضع شده است که شبیه‌سازی انسان به دلیل بروز مشکلات هویتی برای نوزاد تولید شده، غیرقانونی اعلام شده است. گوسفند دالی (Dolly) در سال ۱۹۹۶ اولین تجربه موفق این روش شبیه‌سازی بوده است.

روش دوم با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است. کاربردهای درمانی این روش عبارت است از:  درمان ناباروری،  جایگزینی ژن معیوب، درمان بسیاری از بیماری‌ها، درمان‌های زیبایی و...

در بیست سال گذشته حیوانات زیادی به روش اول تولید شدند ولی از آنجا که میمون از نظر ژنتیکی به انسان شبیه است، کلون (Clone) میمون می‌تواند دستیابی به کلون انسان را نزدیک‌تر کند و این موضوع یک بار دیگر باعث شد بحث پیرامون مسائل اخلاقی شبیه‌سازی انسان افزایش یابد. یکی از این بحث‌ها به علت برداشته شدن سلول بنیادی از جنین می‌باشد که باعث ایجاد صدمه در جنین می‌شود. از موضوعات مطرح شده دیگر موضوع شخصیت فرد شبیه‌سازی شده می‌باشد، زیرا عده‌ای شخصیت را متأثر از ژن می‌دانند و بنابراین خواسته یا ناخواسته به جبر ژنتیکی قائل هستند و معتقد هستند که در این صورت دو فرد با یک شخصیت به وجود می‌آید. 

شیوع قاچاق و تجارت اعضای بدن انسان، امکان ایجاد کلون افراد خشن و بی‌عاطفه، شهروند درجه دو، ایجاد عوارض عاطفی و روانی در فرد شبیه‌سازی شده، ایجاد جامعه بی‌هویت و... دیگر دلایلی است که منتقدان در این زمینه مطرح میکنند ولی به هر حال به دلیل اینکه این روش یکی از روزنه‌های امید برای درمان سرطان است موافقان زیادی دارد که معتقدند با کنترل و وضع قوانینی شفاف میتوان از بروز مشکلات احتمالی این روش شبیه‌سازی جلوگیری کرد.


۱۰