برو به محتوای اصلی

فست فشن (Fast Fashion) چیست؟ کدام برند‌ها در فست فشن موفق‌تر هستند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

 معمولا در فشن و مد، برندهای گرون ‌قیمت‌تر و لوکس‌تر مثل Gucci, Luis Vuitton, Alexander Mc queen و غیره که خیلی به طرح لباس‌ها اهمیت میدن و براشون مهمه که لباس‌هاشون خاص و تک باشه، ۲ تا کالکشن لباس در سال آماده میکنن:  

۱. کالکشن فصل پاییز/زمستان

۲. کالکشن فصل بهار/تابستان. 

چند سال هست که بعضی برندها این ۲ تا کالکشن رو تبدیل به ۴ کالکشن کردن: 

۱. پری کالکشن پاییز/زمستان: که معلومه یک کالکشنی هست که زودتر در بوتیک‌ها میرسه و روزمره‌ای‌تر هست.

۲. مین (main) کالکشن پاییز/زمستان: کالکشنی هست که معمولا در هفته‌های مد و با کت‌واک (catwalk) معرفی میشه. 

۳. پری کالکشن بهار/تابستان

۴. مین (main) کالکشن بهار/تابستان

اما یک سری برند‌ها آمده‌اند در این ۳۰ سال که به نکات متفاوتی اهمیت دادن:

- خواستن لباس‌هایی ارائه بدن که خاص باشن، خیلی بروز و مد باشن، اما براشون مهم نبود که برندشون استایل  تک‌ای داشته باشه، فقط مهم بود چیزی رو تولید کنن که پر‌طرفدار باشه.

- مهم‌ترین گزینه براشون این بود که زمان بین اینکه یک طرح در ذهن طراحشون شکل میگرفت تا موقعی که به بوتیک میرسید بیش از ۲ هفته نباشه. 

- خواستن قیمت‌ها پایین باشن که کل جامعه بتونن خرید کنن. مد دیگه دموکراتیک شد و دیگه استایل داشتن فقط مال پولدارهای جامعه نبود. همه میتونستن، اگر که دوست داشتن، لباس خاص، با استایل و بروز داشته باشن.

برای اینکه لباس‌‌ها قیمت پایین داشت باشن، این برند‌‌ها تولیدشون رو در کشورهایی مانند چین، هند و بنگلادش شروع کردن تا هزینه‌های تولیدشون پایین‌تر بیاد. برندهایی که با این روش تولید میکنن مثلا  Benetton, H&M, Topshop  و غیره هستند، اما به نظر من قوی‌ترین و بهترینشون برند زارا (Zara) هست. 

برند زارا خیلی تمرکز کرده روی سرعت اطلاع‌رسانی بین بوتیک‌ها و طراح‌ها و تولید. بوتیک‌ها خیلی سریع اطلاعات درباره‌ی اینکه چه چیزی خوب فروش میره و چه چیزی خوب فروش نمیره رو به طراحان منتقل میکنن، که میتونن طرح‌ها رو سریع تغییر بدن و به قسمت تولید سریع دستور داده میشه که تولید چیزی که فروش نمیره رو متوقف کنن و طرحی که بهتر فروش میره بیشتر تولید بشه. 

هرچند لباس‌‌های ساده‌تر در کشورهای هند و بنگلادش تولید میشن، لباس‌‌هایی که طرح خاص‌تری دارند و بیشتر پیرو مد اون موقع هستند در خود اسپانیا یا کشورهای همسایه تولید میشن تا تغییرات در طرح و تولید سریع‌تر انجام بشه. یک اتفاق جالبی که میافته در فست فشن این هست که:

۱. به دلیل تغییر کالکشن در بوتیک‌ها در هر ۲ هفته و بخاطر پایین بودن قیمت‌ها، مشتری‌ها در هر فصل چندین بار به بوتیک سر میزنن چون همیشه چیزهای جدید برای خریدن هست.

۲. دوباره به دلیل تغییر کالکشن در بوتیک‌ها هر دو هفته یکبار، وقتی مشتری یک جنس میبینه که دوست داره، صبر نمیکنه که بعدا بخره و همون موقع میخره، چون ممکنه اون جنس دیگه هفته‌ی بعد موجود نباشه.    

۱۸
زینب حضرتی ، هنرجوی طراحی مُد

فست فشن یا مد سریع اصطلاحی است که در اواخر قرن بیستم توسط توزیع‌کنندگان وارد دنیای مد شد.

فست فشن مد را در سریع‌ترین زمان ممکن از نمایش‌های مد به فروشگاه‌ها می‌آورد. برند‌های فست فشن معروفی مثل MANGO ,ZARA ,H&M ,PAECOCKS به دنبال کاهش قیمت تولید، عرضه سریع و در حجم بالا و عمر کوتاه مد و لباس هستند.

*برند پیشرو در این زمینه برند اسپانیایی زارا بود.طراحی، توسعه و توزیع هر محصول در زارا تنها دو هفته طول میکشد!

۱۲