برو به محتوای اصلی
شقایق نبی‌بخش
مهندس کامپیوتر
۲ سال پیش پرسیده شده

چه کار کنیم که باطری لپ تاپ زود خراب نشود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در صورتیکه لپ‌‎تاپ شما امکان جدا شدن باطری را دارد، هنگامی که در حال استفاده از شارژر هستید باطری را جدا کنید تا باطری از مدار تغذیه خارج شده و به صورت متناوب شارژ و دشارژ نشود.

به طور خلاصه سری اقدامات زیر برای بهبود عمر مفید باطری لپ‌تاپ توصیه شده است:

  1. استفاده از حالت Eco Mode یا Battery Saver : در این حالت که معمولا سازندگان دستگاه آن را تهیه کرده اند عملکرد دستگاه از جمله میزان استفاده از پردازنده و سایر امکانات به صورت بهینه و نه الزاماً حداکثر توان تنظیم شده است.
  2. قطع کردن پورت ها تجهیزات جانبی که نیاز کمتری به آن دارید: در این خصوص اگر کاربر شبکه هستید دارای محدودیت های از سوی ادمین شبکه خواهید بود و حتی اگر این دسترسی را دارید بهتر است با ادمین شبکه این درخواست را در میان بگذارید.
  3. خصوصی سازی امکانات و تنظیمات: اگر شما در مکان های روشن در عموماً از دستگاه استفاده  می کنید می توانید نور پس زمینه ی صفحه کلید را قطع کنید. یا نور صفحه را در حالت متوسط قرار دهید و از تماس روشنایی استفاده نکنید. حتی زمانی که در حال مطالعه متن یا سندی هستید لازم نیست از بالاترین رزولوشن استفاده کنید.
  4. متوقف کردن برنامه های غیرضروری: برای این کار شما اول از همه باید به بررسی لیست Start up بپردازید، معمولا بیشتر نرم افزارها در هنگام نصب مجوز حضور در Start up list را از شما دریافت می کنند. شما با حذف این برنامه های از این لیست به بهینه شدن سرعت دستگاه و نیز مصرف انرژی آن کمک کنید.
  5. ساده سازی: استفاده از برنامه ها به صورت Multitasking مصرف بیشتری را در قبال Single-tasking دارد.
  6. سیاست استفاده صحیح در طولانی مدت: اگر شما بتوانید در زمانی که به استفاده از دستگاه می پردازید روش یکسانی برای استفاده از دستگاه داشته باشید در بلند مدت باطری شما عملکرد بهتری خواهد داشت.
  7. مراقبت فیزیکی از باطری: ضربه دیدین و دمای بالا به سلامت و عمرمفید باطری اثر منفی دارد. حتی توصیه شده است محل اتصالات باطری با دستگاه بررسی و در صورت نیاز با الکل تمیز شود. در زمان هایی که در پشت میز کار هستید از پدهای خنک کننده استفاده کنید.
  8. تنطیم بودن دستگاه: در بازه های منظم به  fragmenting هارد اقدام کنید. این عمل به افزایش سرعت سیستم و درنهایت مصرف کمتر باطری کمک می کند (برای هارد SSD صادق نمی باشد و توصیه نشده است). 
  9. ارتقا تجهیزات : هارد SSD از سرعت خواندن و نوشتن بالاتری  درمقابل هارد های قدیمی که HDD نامیده می شوند دارند. علاوه بر حذف نیاز به انرژی برای خواندن فیزیکی نیز به سرعت دسترسی به اطلاعت نیز کمک می کنند. همینطور استفاده از RAM بیشتر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه کمک میکند.
حسین کوهساری
مربی، بنیان‌گذار و شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای نوپا

معمولاً تکنولوژی ساخت باطری‌های لپ‌تاپ عقب‌تر از موبایل است. چرا که زمان شارژ، ولتاژ و ظریفت متفاوتی نسبت به موبایل‌ها دارند. اساساً لپ‌تاپ‌های رومیزی و بزرگی (همانند مدل‌های گیمینگ) که قابلیت جدا شدن باطری را دارند بهتر است در زمان کارکرد بلند مدت بدون باطری و توسط برق شهری استفاده شود و فقط در مواقعی خارج از منزل از باطری استفاده کرد. این مورد باعث افزایش عمر باطری، کاهش حرارت ناشی از شارژ دائمی و افزایش عمر چیپست شارژ موجود در مادربرد خواهد شد. به طبع لپ‌تاپ‌های سبک و عمدتاً دارای پردازنده‌های اتم اینتل دارای باطری داخلی (همان باطری موجود در تبلت و موبایل‌ها) است و به واسطه نوع ساختار، ماهیت و توان پردازشی اتصال مداوم به شارژ آسیب جدی به آن وارد نخواهد کرد.