برو به محتوای اصلی
عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه
۳ سال پیش پرسیده شده

چرا در نقشه‌ها و نوشته‌های قدیمی غربی، کشور ایران را پرشیا یا پارس می‌نامیدند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

در تاریخ ۶ دی ۱۳۱۳ وزارت امور خارجه دولت پهلوی اول، به تمام سفیران و نماینده‌های خارجی نامه‌ای فرستاد و از آن‌ها خواست از این پس نام کشور پرشیا را به نامی که «خود مردم آن می‌نامند»یعنی ایران، بخوانند.

ریشه این ماجرا به پیشنهاد سعید نفیسی به رضا شاه بر می‌گردد. او می‌خواست سراسر دنیا این کشور را به نام ایران بشناسند نه یکی از ایالت‌های آن که دیگر فارس خوانده میشد نه پارس! پیشنهاد وی در آذر ۱۳۱۳ به واقعیت نزدیک شد و رضا شاه با آن موافقت کرد. نفیسی در ۱۰ دی ۱۳۱۳ در روزنامه اطلاعات مقاله‌ای در این خصوص می‌نویسد:

در میان اروپائیان این کلمه ایران تنها اصطلاح جغرافیائی شده بود و در کتابهای جغرافیا دشت وسیعی را که شامل ایران و افغانستان و بلوچستان امروز باشد فلات ایران می‌نامیدند و مملکت ما را بزبان فرانسه « پرس » و به انگلیسی « پرشیا » و به آلمانی « پرزین » و به ایتالیایی « پرسیا » و به روسی « پرسی » می‌گفتند و در سایر زبان‌های اروپایی کلماتی نظیر این چهار کلمه معمول بود. 

و در پایان اشاره می‌کند:

 پس از اینکه اروپائیان مملکت ما را در عرف زبان خود پرس یا نظائر آن می‌نامیدند و این عادت مورخین یونانی و رومی را رها نمی‌کردند چه از نظر علمی و چه از نظر اصطلاحی به هیچ وجه منطق نداشت زیرا که هرگز اسم این مملکت در هیچ زمان پراس یا کلمه ای نظیر آن نبوده و همواره پارس یا پرس نام یکی از ایالات آن بوده است که ما اینک فارس تلفظ می‌کنیم.
حق همین بود که ما از تمام دول اروپا خواستار شویم که این اصطلاح غلط را ترک کنند و مملکت ما ر ا همچنان که ما خود همواره نامیده‌ایم ایران و منسوب آن را ایرانی بنامند.

البته در زبان‌های اروپایی به خصوص انگلیسی هنوز پرشین تعریف دارد به ایران اطلاق می‌شود. واژه پرشین نیز جنبه مطلوبی به خود گرفته است. مانند: 

Persian poetry - Persian art - Persian blue - Persian empire - Persian cat 

متن کامل مقاله سعید نفیسی: مطالعه۳۵