برو به محتوای اصلی
ایلقار
کارشناس ارشد MBA گرایش کارآفرینی ، علاقمند به مد ، طراحی و دیزاین
۲ سال پیش پرسیده شده

برای ساختن منِ بهتر، ۱۰ راهکاری که پیشنهاد می‌کنید چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی علیپور (دکتر استارتاپ)
مربی استارتاپ ناب - مدیر محصول

1- خودت رو بشناس، ببین چه توانمندی‌ها و استعدادهایی داری و سعی کن در این راستا بهترین نسخه از خودتو ارایه بدی (یه جورایی هر ماه یک نسخه جدید از خودت بده، یک نسخه بهینه‌تر در راستای توانمندی‌هات و استعدادهات). هر کدوم از ما منحصر بفردیم، قرار نیست کپی هم بشیم، وقتی خودت رو بشناسی و بدونی که تو با همه این توانمندی‌هات و شرایطی که داری ویژه هستی، دیگه حسادت نمیکنی، حسرت نمیخوری، تو تویی، بقیه بقیه.  

2- یادت باشه همیشه بهترین اتفاق می‌افته، هیچ اتفاق بدی وجود نداره، زمان بهت ثابت میکنه که چرا باید یه زمانی، یه جایی اون اتفاق می‌افتاد! زمان دلیلشو بهت ثابت می‌کنه! صبر داشته باش و شاکی نباش.

3- مسئولیت کارها و تصمیمات گرفته و نگرفته‌ات رو بپذیر، آقا نق نزن برادر، خودتی! بشینی فکر کنی میبینی ته ته تهش اگر احساس قربانی بودن می‌کنی، باعث و بانی‌اش خودت بودی!

4- با آدمها حرف بزن، گفتگوی سازنده داشته باش! بهترین روش حل کردن تعارض اینه که رو در رو هم در کنار یک تخته وایت‌بورد بایستید و با هم گفتگو کنید (از ماژیک هم میتونین برای تفهیم همدیگه استفاده کنین)، سعی نکن با کنایه و تغییر رفتارت آدم‌ها رو تنبیه یا تربیت کنی، بشین و صحبت کن! رک!

5- تجربه کن، یه بار قراره زندگی کنی، سعی کن تجربه کنی! نقاشی، آشپزی، عکاسی و... تک بعدی نباش! (چیزای دیگه رو هم خواستی تجربه کنی بکن، فقط یادت باشه، مسئولیتشو باید بپذیری.) 

6- در زمینه خودآگاهی و ذهن‌آگاهی، مطالعه کن، تمرین کن، کلاس برو! یادت باشه گذشته و آینده توهم هستن! گذشته که گذشته، آینده هم که هنوز نیامده، این گذشته و آینده ساخته ذهن تو هست، یک ناظر درونی داشته باش و بعضی مواقع افکارتو دقیق بررسی کن! یادت باشه این ذهن بازیگوش ما مثل یک نرم‌افزار میمونه که باید آپدیت بشه، کلی باگ داره (پیشنهاد میدم ویدیوهای خطاهای تفکر منو ببینین، خودم که باهاشون خیلی حال می‌کنم). این باگ‌ها رو بشناس که گولشونو نخوری.

7- یادت باشه هیچ بایدی در دنیا وجود نداره، ولی یه باید هست که ناچاری و هیچ راه فراری نیست اونم مرگه!خیلی حرص نخور، آخرش قراره بمیری! هر کار خواستی بکن فقط ظلم نکن! 

8- زمان و سلامتی مهمترین چیزهایی هستن که داری! قدرشونو بدون، حیفه هدر بدی!

9- کارهای بزرگ با گام‌های کوچیک شروع میشه! ایده‌آل‌گرا نباش، ایده‌آل‌گرایی آفت همه ما ایرانی‌هاست، عالی دشمنه خوبه! معمولی شروع کن، ولی هر روز بهبودش بده! هفته ای 1 درجه بهبود بدی، جلو بری، بیشتر راه بری و ورزش کنی، کمتر بخوری و... در درازمدت کلی تغییرات میبینی! شاخ شروع نکن!

10- چند نفر رفیق مشتی و دلی برای خودت دست و پا کن! (میتونه خانوادت باشه یا دوستانت و...) آدمهایی که باهاشون حال کنی، بتونی دردودل کنی، وقت بگذرونی، بهشون اطمینان داشته باشی، روزهای بحرانی کنارت باشن! برای این آدمها وقت بزار و بهشون اهمیت بده! 

دوستان در پاسخ‌هاشون به طور کامل ۱۰ موردی که تاثیرگذار هست رو ذکر کردن.

اما به نظر من پررنگ‌تر کردن "داشتن هدف" خالی از لطف نیست. چرا که اگه شما هدفی نداشته باشید عملاْ دارید راهی رو میروید که مشخص نیست توی اون راه با چه اتفاق‌هایی روبرو میشید و در انتها به کجا میرسید.

من اهداف زندگی رو برای خودم در دو بعد معنوی و مادی تقسیم کردم و هدف معنویم که از همه اهداف زندگیم والاتر هست رو همیشه در ذهن دارم و برای رسیدن بهش تلاش می‌کنم. همچنین در بعد مادی هم من تنها یک هدف برای خودم قرار دادم که این هدف پله‌ایست برای رسیدن به هدف قبلی.

اگه ما اهدافمون رو به درستی انتخاب کنیم. تمامی اونها مارو به سمت یک هدف والا هدایت خواهند کرد و از اونجایی که شاید انتخاب هدف برای زندگی در ابتدا سخت به نظر بیاد باید این نکته رو بگم که اگه شما هنوز دغدغه‌های جزیی دارید که حس می‌کنید جلوی شما رو در رسیدن به اهدافتون میگیره. باید بدونید که اگه هدف رو درست انتخاب کنید در راه رسیدن به اون به بسیاری از این مشکلات و موارد حل خواهند شد. 

از دیگر مزایایی که انتخاب درست اهداف داره میشه به این مور اشاره کرد که معمولاْ شرایطی پیش میاد که نیاز به تصمیم‌گیری هست٬ تصمیم‌هایی که شاید برای چند ماه یا چند سال شما رو در یک مسیر خاص قرار بدن یا حتی کمتر و در اون موارد شما با نگاه کردن به اهداف اصلیتون میتونید به راحتی تصمیم درست رو بگیرید.

ناشناس

1- کمتر حرف بزن، بیشتر عمل کن.

2- با دوستانت و دشمنانت مدارا کن.

3- اعتقاد داشته باش اگر کسی کار بزرگی انجام میده پس تو هم میتونی انجامش بدی.

4- یقین داشته باش برای انجام هر کاری راه بهتری هم وجود داره.

5- از زندگی دیگران عبرت بگیر قبل از اینکه عبرت زندگی دیگران بشی.

6- از کوچکترین فرصت‌ها به امید رسیدن فرصت بهتر نگذر.

7- بدون تو مسئول رفتار و گفتاری هستی که ازت سر میزنه، نه اون چیزی که دیگران برداشت میکنن.

8- برای بالا رفتن نه پاتو رو کسی بزار نه به کسی آویزون شو.

9- به هرکسی اعتماد نکن ولی به همه شک نداشته باش.

10- برای رسیدن به خواسته‌هات زمان تعیین کن.

علی حسینی
مدیر تیم سئو علی بابا
 1. گوش کردن موثر رو یاد بگیر (گوش کردن با شنیدن خیلی فرق داره).
 2. خنثی حرف زدن با دیگران رو یاد بگیر.
 3. انتقاد کردن توصیفی رو تمرین کن.
 4. انتقادپذیری رو بالا ببر.
 5. مسئولیت کارها رو به عهده بگیر و قربانی کار نکردن دیگران نشو.
 6. متعهد به قول‌هایی که دادی باش.
 7. با ارزش‌ترین چیزی که مجانی در اختیار داری زمان هست.
 8. هدف و برند شخصی خودت رو بساز و برای اون تلاش کن.
 9. ارتباطات قوی و خوبی داشته باش ولی به کسی وابسته نباش.
 10. در آن واحد خودت رو به ۳ نفر تقسیم:
  1. اولین نفر خود واقعیت هستی.
  2. دومین نفر کسی هستی که دوست داری باشی.
  3. سومین نفر که از همه مهمتره، خود ناظر باش و به ۲ نفر دیگه از خودت نظارت داشته باش (نظاره‌گر رفتارهای خودت باش).
ناشناس

۱_ خودمان را بشناسیم.

۲_ نقایص خود را به مرور جبران کنیم.

۳_ الگوی مناسبی برای خود معین نماییم.

۴_ هدف خود را مشخص کنیم. (کوتاه‌مدت و بلندمدت)

۵_ راه‌های رسیدن به هدفمان را معین کنیم.

۶_ در مسیر اهدافمان، جسارت و شهامت را فراموش نکنیم.

۷_ هشیار باشیم برای رسیدن به هدف از هر وسیله‌ای استفاده نکنیم.

۸_ مطالعه را فراموش نکنیم و از تجارب دیگران بهره‌مند شویم.

۹_ از وقت خود به نحو احسن استفاده کنیم.

۱۰_ انتقادپذیر باشیم.