برو به محتوای اصلی

چرا بعد از ورزش ماهیچه درد میگیریم؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

بصورت رسمی و علمی تا چندی پیش پزشکان بر این باور بودند که بوجود آمدن و یا ترشح آدرنالین باعث تحریک شدن اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک شده و موجب تحریک شدن غدد درون ریزی میشه که اسیدلاکتیک در بافت ماهیچه‌ای  ترشح می‌کند. چون ماهیچه به این اسید به میزان زیاد‌تری جهت انقباض و انبساط‌های فوری و مضاعف نیاز پیدا کرده، آن هم به دلیل دستوری و فرمانی که از مغز با ترشح آدرنالین صورت گرفته و این حجم و حضور ترشحات اسید لاکتیک بین بافت ماهیچه‌ای و سلولی باعث درد میشه.

اما جالبه بدونین که علم نوین و پیشرفته این فرضیه رو تقریبا رد کرده. نه اینکه این روند اشتباه باشه، نه، بلکه علت درد این نیستش.

اخیرا ثابت شده به علت فعالیت و فشار زود هنگام به بافتهای ماهیچه‌ای (به علت اینکه مدتی چنین فشاری رو برای انقباض انبساط تجربه نکرده) بسیاری از غشاهای سلولی و مویرگهای ریز تغذیه کننده ازبین می‌رن یا پاره میشن. این پارگی‌های رگی و یا تخریب سلولی که ابدا خطرناک نیست و حتی بسیار بسیار نادر اتفاق میفته که با علایم سرخ شدن جای درد همراه است و باعث ارسال سیگنال درد و تحریک شدن اکسونها و نرونهای حسی و عصبی میشه و ماهیچه به حالت منقبض در آستانه درد باقی میمونه و مخالفت شدید میکنه با تغییر وضعیت بخاطر دستورهایی که از اعصاب دریافت میکنه. ولی تنها راه حل با وجود درد زیاد فعالیت سبک و حرکت دادن عضو مورد نظر هستش.

سپاس

۱۳

زمانی که ورزش می‌کنید سوزشی در عضلات خود احساس می کنید که این سوزش نشان دهنده تخریب عضلات است. روز بعد که از خواب بیدار می‌شوید احساس درد می‌کنید و دلیل آن تخریب عضلات است که باید بهبود پیدا کند که در اصطلاح علمی به این فرآیند Doms می‌گویند. ‌

۷
تارا یحیی نژاد ، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

یادمه همیشه قبل شروع تمرین اساتید به گرم کردن و بعد از فعالیت به سرد کردن بدن تاکید زیادی میکردن، این دقیقا به همین دلیله. وقتی شما به عضلاتتون بدون آمادگی و نرمش فعالیت سنگین بدید و بعد از فعالیت هم اونو بحال خودش رها کنید و ناگه دست از کار بکشید، چنین دردی رو فردای روز فعالیت متحمل خواهید شد. چون دچار کشیدگی و پارگی تارهای عضلانی میشین. گرم و سرد کردن یعنی کمی هوازی (دویدن) و بعد انجام حرکات کششی.

۵