برو به محتوای اصلی

رشد سالانه مو چقدره؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان ، دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

موی انسان با نرخ نسبتا ثابتی رشد میکنه که بهش نرخ رشد میگن. بر اساس مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC)، موی سر انسان با نرخ متوسط ۱.۲۵ سانتی‌متر در ماه رشد میکنه، یا به عبارتی ۱۵.۳ سانتی‌متر در هر سال. البته این میزان میانگین هست و ممکنه برای برخی از افراد نرخ رشد مو کمتر یا بیشتر باشه. هرچند که عواملی مثل استرس، تغذیه و بیماری‌هایی خاص میتونن باعث کم‌تر شدن نرخ رشد مو یا اصلا توقف رشد بشن، اما در شرایط نرمال موی سر شما همیشه در حال رشد کردنه. 

اون چیزی که در مرحله‌ی اول در میزان نرخ رشد مو تاثیر داره، ژنتیک هست که در هر فرد، حتی در افراد یک خانواده هم، ممکنه متفاوت باشه. 

دانشمندها معتقدند که عواملی مثل نژاد، سن و ... در سرعت رشد مو تاثیر دارن. طبق یک مطالعه‌ی انجام شده، موی آسیایی‌ها بالاترین نرخ رشد رو داره (۱۶ سانتی‌متر در هر سال). هند‌‌و‌اروپایی‌ها (سفید پوستان) با رشد ۱۲.۷ سانتی‌متر در سال در رتبه دوم قرار دارن. آفریقایی‌ها هم کمترین نرخ رشد مو را دارند که ۱۱سانتی‌متر در هر سال هست.

به بیانی دیگر، نرخ رشد مو بستگی به مدل ساقه مو (فر، صاف،...) و ضخامت ساقه مو داره. اگه یک موی آسیای رو ببریم میبینیم که ساختار دایره‌ای و استوانه‌ای داره. اگه همین کار رو با موی یک سفید‌پوست کنیم میبینیم که ساقه مو بیشتر فرم تخم‌مرغی داره. موی آفریقایی از هر نوع موی دیگه‌ای تخم‌مرغی و بیضی شکل‌تر هست. 

۷