برو به محتوای اصلی
عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه
۳ سال پیش پرسیده شده

چقدر می‌توان به فهرست «برترین‌های سال» در هر موضوعی، اعتماد کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

فهرست‌های برترین‌ها همیشه توسط نهادها، رسانه‌ها، سردبیران و افراد صاحب نظر انتخاب می‌شوند. برای نمونه شخص سال مجله تایم لندن توسط شورای سردبیران این به همراه نظرسنجی عمومی انتخاب می‌شود. اما در نهایت نظر سردبیران تایید می‌شود. 

بنابر این هر سازمان و رسانه‌ای می‌تواند یک فهرست از برترین‌ها در هر موضوعی انتخاب کند. اما معیار برترین‌ها و اعتماد به کدام فهرست مهم است.

اعتمادسازی

نهادها و سازهای مختلف در دنیا پس از تحقیق و بررسی، نتایج خود را به رسانه‌ها اعلام می‌کنند. فهرست‌هایی مثل معتبرترین پاسپورت‌های جهان (بر اساس تعداد سفر بدون نیاز به ویزا)، رنکینگ فیفا (بر اساس امتیاز تیم)، بیشترین گل زده در سال (در باشگاه مشخص، بازیکن مشخص و سال مشخص) و مواردی شبیه به این به دلیل اینکه اعداد بسیار ساده و قابل اندازه‌گیری هستند و تقریبا همه افراد و مخاطبین روی آن‌ها توافق دارند، قابل اعتمادتر هستند. جزئیات روند تحقیق این فهرست‌ها کاملا مشخص است.

اما اعتماد کردن به برخی فهرست‌ها کمی دشوارتر است. مانند فهرست‌هایی چون دموکراسی‌ترین کشورهای جهان. معیار اندازه‌گیری بسیار سخت‌تر و تا حدودی غیر قابل دسترس است. یا امن‌ترین نقاط برای گردشگری، یا بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری ایرانیان و یا حتی معیار میزان تجاوز به حقوق زنان در جهان. 

برای مثال در گزارش «آیا تجاوز جنسی در سوئد از خاور میانه رایج‌تر است؟» (لینک۵۸) شما می‌بینید معیار پرونده‌سازی برای تجاوز در سوئد کاملا با خاورمیانه متفاوت است. بدین شکل که حتی اگر یکبار شوهر بدون رضایت همسر با وی رابطه جنسی برقرار کند، یک پرونده شکایت جدید برای او ثبت می‌شود در حالی که در خاورمیانه اصلا دادگاه چنین چیزی را به عنوان تجاوز قبول ندارد، چه برسد به آنکه برای آن پرونده تشکیل دهد! اگر پرونده‌های دادگاه در خصوص تجاوز جنسی را معیار قرار دهیم، بله در سوئد ۳۰ برابر پاکستان زنان در معرض تجاوز هستند!!!

با این حساب همیشه باید گوینده آمارها و فهرست‌ها را ملاک قرار داد. در بسیاری از موارد، فهرست‌ها با انگیزه‌های مالی یا حتی سیاسی تنظیم می‌شوند.