برو به محتوای اصلی

چه کنیم تا استقلال فکری داشته باشیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

هرچقدر بتوانیم به میزان آگاهی خود درباره موضوعات اضافه کنیم، کمتر تحت تاثیر سخن و حتی مشورت دیگران قرار میگیریم. برای مثال، اگر شما خبرها را فقط از یک آژانس خبری دنبال کنید به موضوعات تنها از یک زاویه آگاهی پیدا میکنید. اما اگر همان خبر را از سایر آژانس‌های خبری، که زاویه و گرایش متفاوتی دارند، دنبال کنید به سایر وجه‌های یک خبر آگاهی پیدا می‌کنید. در این مرحله هست که می‌توانید این دو را مقایسه کرده و با استقلال فکری تصمیم بگیرید.

۳

استقلال فکری زمانی حاصل می‌شود که ما قادر به حفظ هویت، آرمان‌ها و ارزش‌هایمان بوده، ضمن اینکه به نظر و اعتقاد دیگران احترام بگذاریم.

این امر می‌بایستی از جوانی تمرین شود و خانواده نقش موُثری در شکل‌گیری این امر دارد. 

زمانی می‌توانیم مدعی استقلال فکری باشیم که آرمان‌ها و اعتقادات قابل قبولی داشته باشیم و به آن پایبند باشیم.

استقلال فکری به معنی عدم مشورت و یا استفاده نکردن از تجربیات دیگران نیست بلکه ضمن پایبندی به اهداف و ارزش‌های خود تلاش کنیم عقاید دیگران را هم مورد توجه قرار داده و در پایان تصمیم نهایی را اتخاذ نماییم.

۳
سامان محمودیان ، دانشجو-برنامه نویس

برای بدست آوردن استقلال فکری دو کلید لازم است:  داشتن آگاهی و اعتماد به نفس. داشتن آگاهی اولین قدم برای رسیدن به استقلال فکری است. شما تا آگاهی نداشته باشید نمی‌توانید عقیده یا ایده خاصی داشته باشید. برای ادامه راه اعتماد به نفس لازم است. اگر شما اعتماد به نفس نداشته باشید نمی‌توانید باور کافی به مسیرتان یا هدفتان داشته باشید. این دو مکمل هم هستند و با نداشتن یکی از این دو، دیگری ناقص می‌ماند.

۰