برو به محتوای اصلی

بلوغ فکری را در چه میدانید؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پذیرش این اصل که همه ما به ویژه خود من اشتباه میکنم یکی از معیارهای بلوغ فکری است. عقل و هوش به ما کمک میکند که از تکرار اشتباهات پرهیز کنیم. بنابراین هر چه انسان باهوش‌تر باشد کمتر اشتباه میکند. پرهیز از اشتباهات کمکی است که انسانها بواسطه هوش و درکشان به خودشان میکنند.

پذیرش اشتباه سعه صدر میخواهد و مهمتر از پذیرش اشتباه، اگر آن اشتباه حیطه اثر بیش از خود شخص را داشته باشد، اقرار به اشتباه است. بعضی از ما ممکن است اشتباهات خود را بپذیریم ولی شجاعت و جسارت اقرار به آن را نداشته باشیم. اقرار به اشتباه الزاما به هوش افراد وابسته نیست بلکه به بینش و درجه سلامت وجدان آنها وابسته است. 

اشتباه به پیشرفت انسان کمک میکند، اما اقرار به اشتباه به پیشرفت انسانیت کمک میکند. پیشگیری از تکراراشتباه، اعتماد به نفس را افزایش میدهد و اقرار به اشتباه اعتماد به هم را بیشتر میکند. 

در جوامع توسعه یافته، افراد با پذیرش و اقرار به اشتباهاتشان به ترویج اخلاق و اعتماد عمومی کمک میکنند.

۱۰
حمیده نجفی ، روانشناس بالینی

حتما همه ما کسانی رو دیده‌ایم که کنترلی بر هیجانات خود ندارند، در موقعیت‌های مختلف جوابی که انتظار نمیره میدن و مثل بچه‌ها رفتار میکنن.

این دسته از افراد به شدت به منبع اولیه دلبستگی خودشون یعنی مادر وابسته هستن و استقلال فکری ندارن. جوونی رو در نظر بگیرید که در شرف ازدواج هست و برای تمام مسایل زندگیش تحت تاثیر حرف خانواده یا مادرشه. این جوون به بلوغ فکری نرسیده، چرا که افرادی که به بلوغ فکری رسیده‌اند فقط با مشورت با چند نفر افراد معتمد و متخصص مسیر درستی رو انتخاب میکنن و دائم حرف و نظرشون با نظرات مختلف عوض نمیشه، مسئولیت کارای خودشون رو می‌پذیرن و دائم دیگران رو مقصر نمیدونن.

افرادی که بلوغ فکری ندارن خیلی با موقعیت‌های مختلف سازگاری ندارن، هیجاناتشون خیلی تنده و حتی در موقعیت‌های رسمی جواب‌ها یا حرف‌های نامناسب با سنشون میزنن که باعث خجالت اطرافیانشون میشن. 

باید به کودکان و نوجوانان کمک کنیم تا در مسیر درستی به بلوغ همه جانبه فیزیکی، فکری و هیجانی برسن. چند مورد زیر میتونن کمک کنن:

مطالعه کردن.

در اجتماع و جمع قرار گرفتن.

تحلیل اخبار و مسائل اجتماعی.

مسئولیت دادن متناسب با سن.

شناساندن هیجانات مختلف و کارکرد آنها.

اهمیت مدیریت زمان را به او بشناسانیم، طوریکه متوجه شود وقتش گرانبهاست و آن را با رفتار سبک و با دخالت در امور دیگران نباید هدر داد.

به او حق انتخاب در امور خودش را بدهیم.

عصبانیت و بی‌قراری، وابستگی شدید، شک و تردید بی‌مورد، اعتماد به نفس پایین و اعتماد نداشتن به دیگران، پیش‌داوری عجولانه و شتابزده درباره اطرافیان، ناتوانی در پذیرش مسئولیت، شتابزدگی و بی‌برنامه بودن در کارها، از دست دادن دائمی فرصت‌های زندگی، پنهان‌کاری، همه را رقیب یا دشمن خود پنداشتن و خودمحوری نیز از مهمترین ویژگی‌های این افراد است.

یک فرد بالغ مسلما عکس این موارد عمل خواهد کرد.

۸
سیدمحمدرضا احمدی ، شخصیت شناسی انیاگرام

جوری زندگی کنی که نه خودت اذیت شی و نه منجر به اذیت بقیه بشی.

۳