برو به محتوای اصلی

چرا عرق می‌کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ما با خوردن غذا، سوخت بدن را تامین می‌کنیم. بدن به صورت روزانه تقریبا 2500 کالری را مصرف می‌کند. حرارتی که در طی این فرایند در بدن ایجاد می‌شود به اندازه‌ای است که می‌تواند 25 لیتر آب را به نقطه جوش برساند. بدن یک سیستم تنظیم حرارت دارد، به همین دلیل است که حرارت بدن همیشه به صورت متوسط 37 درجه است، به جز در موارد بیماری. یکی از راه‌های تنظیم حرارت برای بدن، عرق کردن است. برای این منظور در بدن قسمتی جود دارد که شامل سه بخش است:

  1. بخش حرارت (سیستم گرم‌کننده)
  2. بخش برودت (سیستم سردکننده)
  3. بخش کنترل، که حرارت و برودت را تنظیم می‌نماید.

اگر درجه حرارت خون پایین آمده باشد، بخش حرارتی فعال می‌شود. غده‌هایی جهت تامین سوخت، مواد شیمیایی خاصی را ترشح می‌کنند. کبد و برخی عضلات که به سوخت بیشتری نیاز پیدا کرده‌اند، این مواد را مصرف می‌کنند. بدین ترتیب درجه حرارت بدن بالا می‌رود و به درجه عادی می‌رسد.

حال اگر درجه حرارت خون به دلیلی بالا رفته باشد، بخش برودتی فعال می‌شود. این بخش باعث می‌شود که عمل اکسایش در بدن کند شود، همچنین رگ‌های پوست منبسط می‌شوند تا بتوانند گرمای بیشتری را به خارج از بدن بفرستند و باعث تبخیر عرق بدن شوند. با تبخیر مایع از روی بدن، حرارت نیز کم می‌شود، چون برای تبخیر به گرما نیاز داریم و این گرما از گرمای بدن تامین می‌شود. قطره‌های عرق به سرعت تبخیر شده و بدن را به اندازه کافی خنک می‌کنند. در مواقعی که هوا رطوبت دارد، آب‌های موجود روی پوست به راحتی تبخیر نمی‌شوند و ما از پنکه یا بادبزن و... استفاده می‌کنیم که رطوبت را از ما دور کرده تا بدن به راحتی بتواند با عرق کردن حرارت را تنظیم کند.

۷