برو به محتوای اصلی

آیا از نظر شما مشاوره‌درمانی تاثیری روی روان انسان دارد یا فقط یک شعار است؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سید ساجد متولیان ، مربی و مدرس طراحی زندگی

به نظر می‌رسد روان‌درمانی روی همه افراد تأثیر یکسان ندارد اما پژوهش‌هایی۳۶ که نهادهای معتبر مانند انجمن روانشناسی آمریکا انجام داده‌اند نشان می‌دهد روان‌درمانی به طور عمومی در بهبود احساس رضایت از زندگی در افراد و کاهش رنج‌های آنها مؤثر است.

اثربخشی روان‌درمانی برای هر فرد تا حد زیادی به این بستگی دارد که آن فرد مشتاق باشد برای بهبود وضعیت خود گامی عملی بردارد و نسبت به تغییراتی که در او صورت می‌گیرد، آگاهی کسب کند. افرادی که هوش درون‌فردی پایینی دارند یعنی نسبت به احساسات و افکار خود آگاهی کمی دارند، نمی‌توانند از روان‌درمانی بهره مناسبی ببرند چون اصولاً نسبت به فرایندهای شناختی و هیجانی خود آگاه نیستند. مثلاً این افراد وقتی خشمگینند نمی‌توانند احساسشان را به درستی شناسایی و بیان کنند یا وقتی رو به دلیل‌تراشی می‌آورند، متوجه نمی‌شوند که دلایلشان منطقی نیست.

برخی افراد نیز مقاوم به درمان هستند یعنی مکانیسم‌های دفاعی در آن‌ها به قدری قوی است که اجازه افزایش آگاهی را به آنها نمی‌دهد. مثلاً فردی که خودشیفته است و آشکارا از دیگران سوء‌استفاده می‌کند، ممکن است رفتارش را انکار کند یا برای آنها توجیه بیاورد. این افراد نمی‌توانند در خودانگاره‌ای (Self-image) که برای خودشان ساخته‌اند تردید کنند، چون آن را به منزله از دست رفتن هویت خود می‌دانند.

همچنین برخی افراد به تعدادی از روشهای روان‌درمانی بهتر جواب می‌دهند و تعدادی از روشها برای آنها مؤثر نیست. مثلاً فردی که دچار وسواس فکری است ممکن است از روان‌درمانی تحلیلی نتیجه‌ مناسبی دریافت نکند اما ترکیبی از دارودرمانی و درمان شناختی - رفتاری برای او مؤثرتر باشد.

یکی از ترس‌های بنیادین در جامعه ما که باعث می‌شود افراد برای حل مشکلات شناختی - هیجانی خود به روان‌درمانگر مراجعه نکنند یا آن را به طور کلی زیر سؤال ببرند، «ترس از برچسب خوردن» است. هیچکس دوست ندارد دیگران به او برچسب «روانی» یا «دیوانه» بزنند. این طرز فکر از این باور نادرست می‌آید که هر کس به روانشناس یا روانپزشک مراجعه می‌کند، حتماً دارای مشکل حاد روانی است. در حالی که مراجعه به روان‌درمانگر فرقی با مسواک زدن ندارد. همانطور که با مسواک نزدن مواد غذایی لای دندانهایمان گیر می‌کنند و باعث پوسیدگی و عفونت لثه‌مان می‌شوند، مراجعه نکردن به روان‌درمانگر هم باعث می‌شود افکار مخرب، باورهای ناکارآمد و هیجانات سرکوب شده‌ای که در طول زندگی روزمره در روانمان شکل می‌گیرند تلنبار شوند. این وضعیت بعد از مدتی خودش را به شکل رفتارهای ناکارآمد یا اختلال در عملکردهای روزمره نشان می‌دهد.

به عنوان شخصی که بیش از سه سال از خدمات روان‌درمانگر استفاده کرده‌ام و از آن نتیجه مثبت گرفته‌ام، باور دارم که این نوع خدمات برای بسیاری از افراد جامعه مفید خواهد بود. کمترین فایده آن این است که قدرت حل مسئله و تصمیم‌گیری را در شما بالا خواهد برد و رنج‌های بیهوده کمتری را در زندگی تحمل خواهید کرد.

۵
مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

بستگی به تخصص مشاور و نوع مشکل داره. خیلی از مشکلات مشترک هستند و مشاوران از قبل با این مشکلات و روش‌های رفع آشنا هستند، لذا پیشنهاداتی رو میدن که شاید بتونه کمک کنه. اما معمولا مشاورین از عهده یک کار خوب بر میان. همونطور که از عنوانشون مشخصه، میتونن به عنوان افرادی که مشکل دیگران رو میشنون و سعی در حل اون دارن، باعث ایجاد دلگرمی و یک حس مثبت بشن. این همون حداقل تأثیر روانی هست که مشاورین در فرد ایجاد می‌کنن.

۴

عموما از فردی مشاوره گرفته می‌شود که متخصص است، پس راهنمایی‌های ارایه شده به طور طبیعی، اگر به درستی درک شده باشد و بکار گرفته شود، می‌تواند موثر باشد.

۳