برو به محتوای اصلی
۳ سال پیش پرسیده شده

منبع رایگان برای آموزش PHP چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

این سوال خیلی بستگی به سطح فعلی شما در برنامه‌نویسی داره.

مثلا اگر در حال حاضر زبان Java رو بلدید و حالا می‌خواین PHP رو یاد بگیرید خیلی راه‌های راحت‌تری رو می‌تونید انتخاب کنید. من جواب این سوال رو بر اساس این می‌دم که PHP اولین زبان برنامه‌نویسی هست که می‌خواین یاد بگیرید.

اول از همه قبل از اینکه به دنبال یادگیری PHP برید باید درک خوبی از HTML و CSS داشته باشید. برای یادگیری مقدمات این دو مورد منابع زیادی هست که اگر جستجو کنید پیدا می‌کنید. من خودم یک مجموعه ابتدایی ویدیو در ارتباط با HTML و CSS درست کردم که در یوتیوب۱۸ و آپارات۵۹ در دسترس هست و نهایت سعیم رو کردم که از ابتدا و خیلی ساده توضیح بدم.

بعد از این که HTML و CSS رو یاد گرفتید می‌تونید یادگیری PHP رو شروع کنید. همیشه قبل از یاد گرفتن یک زبان برنامه‌نویسی خیلی خوبه که یه هدف برای خودتون قرار بدید. مثلا با خودتون بگید می‌خوام یه پروژه انجام بدم و این پروژه می‌تونی یه وبسایت شخصی برای خودتون باشه و یا یک سرویس خیلی خیلی ساده. این کار به شما در طول یادگیری خیلی انگیزه میده و شمارو هدایت می‌کنه به بهترین مسیر.

برای شروع PHP اگر زبان انگلیسی معمولی یا خوبی دارید پیشنهاد من سایت Codecademy۸۲ هست. خوبی این سایت اینه که با مثال و انجام پروژه کد زدن رو به شما یاد می‌ده. یعنی هر بخش رو که می‌خواد آموزش بده براتون توضیح می‌ده هدف چیه و از شما می‌خواد که توی ادیتوری که در اختیارتون گذاشته اون بخش رو پیاده‌سازی کنید!

راه بعدی برای یادگیری مقدمات هر زبان برنامه‌نویسی مشاهده ویدیوهای آموزشی هست.  اگر زبان انگلیسیتون خوب هست، در سایت یوتیوب، Coursera و Udemy آموزش‌های فوق‌العاده‌ای برای شروع زبان PHP وجود داره. من خودم ویدیو کانال نیوبوستون۲۲ رو پیشنهاد می‌کنم چون با مثال‌های خیلی عملی و از ابتدا شروع به آموزش مقدمات PHP می‌کنه. البته این آموزش‌ها خیلی قدیمی هستن و روی نسخه قدیمی‌تر PHP ساخته شده ولی مواردی که یاد داده می‌شه موارد ابتدایی PHP است که حتی روی نسخه‌های اخیر PHP تغییری نکردن.

اگر زبان انگلیسیتون خیلی خوب نیست می‌تونید از آموزش‌های سایت فرانش۸۶ در زمینه PHP استفاده کنید. حتما قبل از انتخاب آموزش مورد نظرتون برید و نظرات بقیرو در مورد اون آموزش بخونید.

همونطور که گفتم این موارد فقط مقدمات PHP رو به شما یاد می‌دن و برای حرفه‌ای‌تر شدن باید شروع به انجام پروژه کنید و به صورت روزانه از PHP استفاده کنید. بعد از اینکه مقدمات رو یاد گرفتید برای انجام پروژتون پیشنهاد می‌کنم یه Framework مناسب PHP انتخاب کنید. اینطوری خود Framework کمی به شما چهارچوب میده و باعث می‌شه کد شما خیلی منظم‌تر باشه. Frameworkهای معروف PHP عبارتند از:

  • Laravel
  • Symfony
  • CodeIgniter
  • Yii 2
  • Phalcon
  • Cake PHP
  • Zend Framework
  • Slim

اکثر این فریم‌وورک‌ها MVC هستند. یعنی کدتون رو به سه قسمت Model، View و Controller تقسیم می‌کنند که خیلی به خواناتر بودن و کنترل بهتر روی کد کمک می‌کنه. بین این‌ها Slim به نظر من آسون‌ترینشون هست و برای شروع یه پروژه کوچیک می‌تونه مورد مناسبی باشه. خیلی ساده می‌تونید یه سایت خیلی خیلی سادرو باهاش بسازید.

نکته مهم دیگه اینه که وقتی بخواین یه وبسایت واقعی درست کنید باید کار با یه دیتابیس (Database) یا همان بانک اطلاعاتی رو هم یاد بگیرید. معمولا اولین Databaseای که اکثرا با PHP یاد می‌گیرند MySql هست و توی اکثر ویدیوها و آموزش‌های PHP با MySql هم آشنا خواهید شد.