برو به محتوای اصلی
رسول زارع ، موسس سایت ساز سی فایو see5.ir

تخم مرغ‌های زیاد در سبدهای متنوع که منجر به پراکندگی و عدم تمرکزمون شد.
1- سرویسی که ازش درآمد خوبی داشتیم ولی بخاطر اینکه فکر میکردیم طی چند سال آینده بازارش از بین خواهد رفت تمام پول و سرمایه رو روی چند سرویس دیگه هزینه کردیم و بعلت محدودیت منابع هیچ کدوم از اون سرویس‌ها که هر کدومش میتونست یلی باشه به نتیجه جدی نرسید.

اگر میخواین تخم مرغ‌هاتون رو تو یک سبد نذارید باید حواستون به اینم باشه که داشتن سبدهای زیاد خیلی هم خوب نیست بخاطر اینکه جلوی سرعتتون رو میگیره و دیگه نمیتونید با سرعت بدوید و مجبورید یواش یواش راه برید تا تعادل‌تون بهم نخوره :)

2- اعتماد بیش از حد به نیرو بدون نظارت و اندازه‌گیری نتایج: برای بهترین و زبده‌ترین نیرو هم باید متریک و سنجه تعریف کرد باید KPI داشت تا بذاری آزاد عمل کنه ولی در نهایت نتایج عملکردش رو اندازه گیری کنی استارتاپ بودن افراطی و دورهمی کار کردن گاهی به این اندازه گیری‌ها آسیب میزنه.

3- وام! آخ که این وام بلای جانتان میشود تا میتونید نگیرید مگر در مرحله‌ای که محصولتون به نتیجه رسیده، با بازار هماهنگ شده، تست‌هاش رو گرفتید و حالا میخواین مشخصا پی ار کنید. تبلیغات کنید و هیچ وقت پولی که برای وام میگیرید رو صرف تولید نکنید چون محصول تولید میشه بالاخره و پول وامتون تموم میشه و تو مهمترین مرحله که نیاز به پول دارید هم جیبتون خالیه و هم بدهکار بانک هستید و هر ماه باید بفکر پرداخت قسطش باشید. تا میتونید با سرمایه‌های تریپل اف خانواده و دوستان و دور و بری‌ها سرمایه اولیه تولید رو جور کنید اونم کسانیکه اون پول همه‌ی زندگی‌شون نباشه. پول خوب گرفتن رو بزارید برای زمانی که میخاین کچاپ کنید، میخاین اسکیل آپ کنید.

4- تبلیغ نکردن و منتظر مشتری موندن تا خودش مارو پیدا کنه اشتباه نابخشودنیه:
این یکی به قیمت نابودی‌تون تموم میشه اگه جدیش نگیرید. هر محصولی رو بخوای بفروشی باید تبلیغ کنی باید در معرض دید و انتخاب باشی حالا خوب یا بد اگه خوب بود کارت میگیره و توسعه‌اش میدی. اگر هم بد بود زود متوجه میشی و یا تغییرش میدی یا میزاریش کنار. ما فکر میکنیم اگه محصول خوب باشه نیاز به تبلیغ نداره اگه اینطور بود تو جام جهانی 2018 روسیه کوکاکولا، اسپورتج، آدیداس، هیوندا و همه‌ی بهترین‌ها تبلیغ نمیکردن دور زمین تا جلوی چشم مردم باشن تا در معرض دید باشن! مثلا تو حوزه فعالیت ما سایت ساز ویکس با 119میلیون کاربر هنوزم داره میلیون‌ها دلار خرج تبلیغات میکنه. جیسون استاتهام رو میاره و گال گادوت و فیلم کوتاه حرفه‌ای میسازه در حد هالیوود بلکه بهتر و میزاره تنگ 50 درصد ابتدای فیلم‌های یوتیوب و بازدید میلیونی میگیره و نتیجه‌اش میشه این که درآمدش در سال 2017 نسبت به 2016 پنجاه درصد رشد میکنه اونم تو سالهایی که همه فکر میکنیم طراحی سایت دموده شده و همه تو سوشیال‌ها هستن. 

5- زمانبندی و تصمیم گیری سریع یکی از مهمترین شاخص‌های موفقیته! اگه بخوای دست دست کنی پولت تموم میشه، هر ماه حقوق پرسنلت اضافه میشه و تو هنوز داری استخاره میکنی که فلان کار رو بکنی یا نه.

 

۱۱
بهمن خانی
خیلی خوب بود
ناشناس
ممنونم که تجربیات ارزشمندتون رو با ما درمیان گذاشتید جناب زارع.
نمایش سوال