برو به محتوای اصلی
علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

چند روز پیش در سایت stackExchange سوالی رو در رابطه با تاثیر فناوری بلاک‌چین بر یکی از محصولات ماکروسافت پرسیدم که بدونم کسی تو این زمینه کار کرده یا خیر. دو روز بعد بر روی سوالم تگ On hold قرار گرفت و زیر این سوال یک سری توضیحات نوشته شده بود: 

سوال شما بیشتر جنبه تجربه داره تو این زمینه و چون این موضوع یکی از موضوعات خاص هست و هنوز به بلوغ جامع و کاملی نرسیدیم تو این زمینه، نیاز هست که در آینده بررسی بشه که چه ارزش افزوده‌ای داره برای این محصول ماکروسافت و چه قدر میتونه بلاک‌چین باعث رشد و پیشرفت این محصول باشه. 

مسلما دسته‌بندی سوالاتی که داریم تو انجمن‌های فارسی خیلی متنوع هست. مثل همین سوالی که بنده پرسیده بودم ممکنه که آزمون و خطاهایی روش انجام بشه و بعد این تیپ مسایل که بیشتر جنبه بحث داره تا سوال و جواب باید از سوال‌ها و جواب‌هایی که روتین هست یه جورایی تفکیک بشه چون مسلما نیاز هست که بررسی بشه و جنبه بحث داشته باشه. پیشنهاد میکنم این قابلیت در جواب‌کو باشه که سوالاتی که بعضا نیاز به تجربه و آزمون و خطا داره و در حال حاضر اون قدر جواب این دست سوالات به بلوغ نرسیده این قبیل تگ‌ها روش خورده بشه که در وقت مناسب جواب‌های متناسب و معقولی داده بشه. 

۲
علی ورزشی
نکته ی دیگه ایی که به نظرم جالب هست و تجربه خودم هست این هست که تو سایت های تخصصی که سوالاتی رو قبلا پرسیدم در واقع برای خودم جالب بوده که مثلا یه سوالی رو نزدیک به 1000 نفر یا بیشتر از این تعداد مشاهده کردن . بعد از طرف سایت در واقع امتیاز مثبت به اکانت من تعلق گرفته که باعث میشه به نظرم سوالاتم یه مقدار دقیق تر پرسیده بشه . در واقع همه این موارد که روش تاکید میکنم در واقع در نظر گرفتن ارزش برای متن سوال هست تا جواب هایی که داده میشه . مسلما تکنیک پرسیدن سوال هم خودش به مراتب از جواب دادن یه سوال اهمیتش بیشتر هست و نشون میده شخصی که داره سوال میپرسه چه قدر مطالعه داره و حتی چه منابعی رو داره مطالعه میکنه اگه فردی در واقع سوالش رو بخونه با یک سری ریزه کاری ها دقیقا همه این موارد رو میشه به دست اورد . به نظرم جواب کو میتونه رو این قسمت بیشتر تمرکز کنه و تکنیک ها و تاکتیک هایی که یه تفکر نقاد میتونه داشته باشه رو بهتر و عملی تر پیاده سازی کنه با ارزش نهادن بر روی این موارد . در واقع تکنیک هایی که در تفکر نقاد هست این هست که هر چه بهتر بتونیم سوال ها و متن هایی که میخونیم رو واکاوی کنیم
علی ورزشی
خواهش میکنم البته خیلی ایده های دیگه ایی هست . مسلما در نظر گرفتن vote برای سوالات باعث میشه که سوالات یه ساختار بهتری پیدا کنن در صورتی که درست و اصولی پرسیده بشن . مثل سایت های مشابه که دقیقا بهش اشاره شده . مسلما این روش باعث میشه که افرادی که دانش و مهارت خیلی بالاتری دارن تو یه موضوع خاص برای این که به نوعی ارزش کارشون هم حفظ بشه و تخصصی تر موضوعات رو دنبال کنن این دست از سوالات که ارزش بالاتری داره رو حتما در درجه اول بررسی میکنن و مسلما جواب هایی که هم داده میشه به این سوالات باید ارزش بالایی داشته باشه . این طوری خیلی از کاربرا هم تشویق میشن از ابزار های استاندارد و درست در کنار سوالاشون استفاده کنن و همچنین قبل از سوال پرسیدن مقداری سرج کنن و سوالاشون رو اصولی تر و دقیق تر بپرسن . مثلا یکی از ابزار هایی که ما تو سایت های خارجی استفاده میکنیم Gramerlly هست که باعث میشه قواثد و گرامر رو به خوبی تصحیح کنه . در کنارش سعی میکنیم در سایت های مختلف اطلاعات مختلف رو اول به دست و بعد سوال بپرسیم . این روش ارزش سوالات رو به خوبی مشخص میکنه و همچنین باعث میشه برای کاربرایی که دنبال امتیاز بالاتری هم هستن در واقع با قرار دادن امتیاز برای سوالات باعث میشه نوعی ارزش برای سوالات در نظر گرفته بشه که طرفی که سوال مورد نظر رو پرسیده چه قدر خوبو دقیق تونسته رو متن سوالاش و محتواش کار کنه و در نهایت بپرسه . این موارد تو انجمن های فارسی به شدت نادیده گرفته میشه و هر کس با هر لحنی در واقع سوال خودشو میپرسه و خیلی وقت ها هم جوابی داده نمیشه یا اگرم جواب داده میشه این قدر بحث طولانی میشه که دیگه از اون روال روتین خارج میشه . مسلما Privacry هایی که انجمن های تخصصی برای سوال پرسیدن و جواب دادن دارن حتما باید دقیق تر تو این انجمن تنظیم بشه به نظرم . چون پتناسیل خوبی داره به نظرم
شقایق نبی‌بخش
پیشنهاد شما توسط تیم فنی بررسی خواهد شد. ممنون از همراهی‌تون.
نمایش سوال
پاسخ‌های دیگر علی ورزشی
من می‌خواهم برنامه‌نویسی و زبان انگلیسی یاد بگیریم ولی متاسفانه از این شاخه به اون شاخه می‌پرم. نمی‌دونم باید چه کار کنم تا این مشکل را برطرف کنم. مثلا من یه هفته یا دو هفته می‌رم سراغ برنامه‌نویسی پایتون، جادی رو می‌بینم و ویدئوهاش رو کامل متوجه می‌شم ولی وقتی می‌رم سراغ حل تمرین‌ها یا مثال‌ها (اعداد اول، حدس عدد و…) دچار مشکل می‌شم. بعد دو هفته می‌رم سراغ منابع دیگه مثل کورسرا یا کتاب‌هایی که در مورد پایتون نوشته شده. اما باز وقتی تمرین بهم می‌دن نمی‌تونم حل کنم. در نهایت این که، بعد از دو-سه هفته کلا قید برنامه‌نویسی پایتون را می‌زنم. در مورد زبان انگلیسی هم چنین مشکلی دارم. ابتدا کتابی خریدم و دو درسش را با اشتیاق خوندم ولی رفته رفته تموم مطالبی را که خونده بودم فراموش کردم. بی‌خیال این روش شدم و رفتم سراغ ویدئوهای آموزشی یوتیوب. باز یکی-دو تاش رو دیدم اما مثل برنامه‌نویسی به نتیجه‌ای نرسیدم. به صورت همزمان چند تا کار رو هم انجام می‌دم. مثلا یادگیری برنامه‌نویسی، زبان انگلیسی، خوندن کتاب‌های درسی، تماشای فیلم یا سریال و خوندن مقالات فارسی که از سایت خبرگزاری‌ها ترجمه شده و همچنین شبکه‌های اجتماعی. واقعا نمی‌دونم چه طوری باید این همه کار را مدیریت کنم. احتمالا پیشنهاد می‌کنید برنامه‌ریزی کنم. ولی نحوه‌ی برنامه‌ریزی رو بلد نیستم. همچنین اصلا نمیدونم چطوری باید جلوی «از این شاخه به اون شاخه پریدن» هام رو بگیرم. ممنون میشم اگه راه‌حلی می‌شناسید بگید. شما چه طور کارهاتون رو مدیریت می‌کنید؟
نمایش موارد بیشتر